Kraj opraví desítky kilometrů silnic II. a III. tříd. Využije peníze od státu i evropské dotace

Na silnicích a mostech v Jihomoravském kraji zavládne letos čilý stavební ruch. Kraj spolu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) uvolní na jejich opravy ze svých rozpočtů přes miliardu korun. Seznam plánovaných projektů na svém dnešním zasedání schválili radní. Silničáři si jich na letošek připravili rovných 40. Dalších 25 se navíc připravuje k registraci do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

„Chceme dál zlepšovat stav silnic II. a III. třídy v Jihomoravském kraji, což je trend, který se nám v posledních dvou letech podařilo nastartovat. Přes 570 milionů korun poputuje z krajské kasy na běžnou údržbu, více než 190 milionů na komplexní opravy silnic a mostů. Nadto máme na mosty vyhrazeno ještě zvlášť 20 milionů korun a za 25 milionů budeme sanovat nehodová místa vytipovaná ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu. Dalších osm milionů poputuje na protihluková opatření. A k tomu musíme přičíst i peníze na spolufinancování evropských projektů,“ vypočetl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Na rekonstrukce plánuje kraj využít i příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ten v loňském a předloňském roce poslal na silnice ve všech krajích tři, respektive 4,4 miliardy korun. „Silničáři mají připravené opravy 39 kilometrů komunikací II. a III. tříd a 19 mostů. Náklady na ně odhadují na téměř 686 milionů korun. Uvidíme, kolik prostředků stát nakonec na rekonstrukce silnic II. a III. tříd v krajích poskytne. Projekty máme v zásobě a umíme peníze efektivně využít,“ komentoval Hanák.

Peníze na opravy z krajské a státní pokladny doplní i evropské dotace. „Do IROP připravujeme k registraci již 25 projektů, další tři by ještě mohly přibýt. Některé stavby, jako například opravu silnice mezi Podivínem a Lednicí nebo průtahu Březinou, jsme odstartovali již v loňském roce. Dohromady by se mělo jednat o rekonstrukce téměř 80 kilometrů silnic a 40 mostů za skoro 2,4 miliardy korun. Největší stavbou letošního roku bude oprava 6,5 kilometrů dlouhé silnice spolu s pěti mosty mezi Deblínem a Tišnovem s odhadovanými náklady přesahujícími 300 milionů korun,“ doplnil Hanák.

Pokračovat bude i příprava nových staveb. „Radní dnes mimo jiné doporučili Zastupitelstvu Jihomoravského kraje schválit navýšení částky, která je v krajském rozpočtu určena pro Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje na projektovou přípravu, a to z 35 na 45 milionů korun. Je to práce, která není sama o sobě vidět, ale bez ní by žádné opravy silnic nebyly,“ uzavřel Hanák.