Jihomoravský kraj byl v roce 2016 druhým turisticky nejnavštěvovanějším místem České republiky

Přes 1,6 milionu návštěvníků zavítalo v roce 2016 do Jihomoravského kraje. Více turistů navštívilo jen Prahu (7 milionů). Pokud by se brala v úvahu pouze návštěvnost rezidentů (tedy osob, které na daném území platí daně), první místo patří bezesporu jižní Moravě s téměř 1,1 milionem turistů. Oproti roku 2015 došlo celkově k jejich nárůstu v Jihomoravském kraji o 7,2 %.

Nejraději na jižní Moravu jezdí návštěvníci ze sousedních zemí, jejich největší podíl tvoří ti ze Slovenska (97 tisíc), Polska (88 tisíc) i Rakouska (36 tisíc), jejich počet rok od roku roste. Výrazný nárůst byl zaznamenán u německých turistů, letos jich přijelo o 25 % více. Jihomoravský kraj láká také návštěvníky z Litvy, Velké Británie i Asie, například počet turistů z Jižní Koreje se oproti předcházejícímu roku zvýšil o 25 %.
Jihomoravský kraj nabízí svým návštěvníkům rozmanité možnosti vyžití, největší z těchto turistických lákadel jsou zastřešeny pod značkou Top výletní cíle Jižní Moravy. Mnozí návštěvníci si tento kraj zamilovali a pravidelně se sem vracejí. Brno a okolí s celkovým počtem 727 tisíc hostů bylo v roce 2016 nejnavštěvovanější oblastí, následovala oblast Pálavy a Lednicko-valtického areálu (500 tisíc), dále Znojemsko a Podyjí (166 tisíc), Moravský kras (125 tisíc) a Slovácko (124 tisíc). Turisticky atraktivní je také Aqualand Moravia (700 tisíc návštěvníků), Státní zámek Lednice (431 tisíc), Zoo Brno (307 tisíc) či VIDA! science centrum (232 tisíc).
Již tradičně se nejvíce návštěvníků do Jihomoravského kraje sjíždí na Moto GP, Znojemské a Pálavské vinobraní, přehlídku ohňostrojů Ignis Brunensis i rekonstrukci bitvy u Slavkova. Rok 2016 se také nesl v duchu ocenění. Na veletrhu Regiontour získala poznávací cesta Po stopách Lucemburků na jižní Moravě ocenění za nejlepší turistický produkt České republiky roku 2016.

Více informací ZDE (docx, 29 kB) a na www.jizni-morava.cz