Radní schválili opravy silnic za víc než půl miliardy korun. Pomohou evropské peníze

Silnice mezi Deblínem a Tišnovem, Tučapy a Vyškovem a průtahy Suchohrdly, Kuchařovicemi, jednou z městských částí Znojma nebo obcí Hrubá Vrbka čeká během letošního a příštího roku generální oprava. Čtyři investiční akce dohromady za téměř 527 milionů korun (bez DPH) schválili na svém dnešním zasedání (26. ledna 2017) radní Jihomoravského kraje. Kromě krajského rozpočtu a rozpočtů obcí na ně poputují i peníze z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Do všech by se měli silničáři pustit už v dubnu.

Nejvyšší investici si vyžádá oprava silnice II. třídy číslo 379 z Deblína do Tišnova. Náklady na ni odhadli silničáři na téměř 270 milionů korun. „Kromě sanace sesuvu půdy u obce Čížky a rekonstrukce tří mostů stavba zahrnuje i opravu průtahu Deblínem,“ přiblížil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že hotovo by mělo být v srpnu příštího roku.

Nového koberce se dočkají řidiči i na silnici II/430 mezi Tučapy a Vyškovem. „Oprava 5,5 kilometrů komunikace, kterou silničáři v loňském roce odložili kvůli koordinaci se stavebními pracemi na dálnici D1, přijde na 93 milionů korun. I zde předpokládáme dokončení v srpnu 2018,“ dodal Hanák.

Další schválené stavby se týkají oprav průtahů obcemi. Na 109 milionů korun přijde rekonstrukce silnice II/408 v obcích Suchohrdly, Kuchařovice a v městské části Znojma Příměticích. „Zakázku budeme zadávat společně s městem Znojmem a obcí Suchohrdly u Znojma. Průtahy budou navazovat na již opravené úseky na silnici II/408 od křižovatky se silnicí I/38 po konec Suchohrdel,“ informoval Hanák.

Na opravě průtahu bude kraj spolupracovat i s další obcí, tentokrát Hrubou Vrbkou. „Zrekonstruujeme zde úseky tří silnic III. třídy včetně tří mostů, přičemž Hrubá Vrbka na akci za bezmála 55 milionů korun přispěje více než třemi miliony,“ sdělil Hanák a doplnil, že po novém projedou řidiči obcí už v červnu 2018.

Silničáři pořídí dvanáct nových aut pro zimní i letní údržbu silnic. Část vyrazí do akce už letos

Loňský prosinec a letošní leden připomněly, jak vypadá normální zima v našich zeměpisných šířkách. Jihomoravští silničáři se se sněžením popasovali se ctí, během tohoto a příštího roku však plánují rozšířit vozový park pro zimní i letní údržbu silnic II. a III. tříd. Do budoucna by se mohla dvanáctka nových aut starat v návaznosti na schválení nového zákona o pozemních komunikacích také o silnice třídy první.

„Zajistit, aby řidiči bezpečně projeli po komunikacích na jižní Moravě, je nejdůležitější úkol Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Rozhodli jsme proto o nákupu 12 nových vozidel pro zimní a letní údržbu za necelých 70 milionů korun (bez DPH). První várku pořídíme již v letošním roce, v krajském rozpočtu jsme pro tyto účely vyhradili 48 milionů korun,“ komentoval investici náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že do budoucna by bylo určitě dobré, aby krajští silničáři zajišťovali údržbu i silnic I. třídy. „Počkáme, jak dopadne zákon o pozemních komunikacích, který zatím prošel druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Svěřit tuto práci Správě a údržbě silnic se zdá logické, protože by tak byla zajištěna návaznost a kvalita údržby všech silnic v Jihomoravském kraji,“ zhodnotil Hanák.
foto JMKfoto JMKfoto JMK