Policie převzala provoz letecké záchranné služby na jižní Moravě

Policie od letošního roku nově zajišťuje nepřetržitý provoz letecké záchranné služby v Jihomoravském a Zlínském kraji. Vzlétat bude z hangáru brněnského letiště. Slavnostního zahájení provozu se v pondělí 2. ledna 2017 zúčastnil hejtman Bohumil Šimek.

Do konce loňského roku zajišťoval službu soukromý subjekt Alfa-Helicopter, který měl vzletové stanoviště nedaleko letiště. Pro pacienty se nic nezmění, uvidí jenom jinou barvu vrtulníku, který je úplně stejný typ jako předtím. Dříve létaly vrtulníky převážně bílé s červenou a modrou částí, policejní vrtulníky jsou celé modré. Posádku budou tvořit jeden lékař, jeden záchranář a dva piloti, což je novinka. Dříve létal pilot jen jeden.
O změně provozovatele rozhodla loni vláda, která určila, že čtyři z deseti stanovišť letecké záchranné služby v celé republice bude provozovat stát a zbylých šest soukromé subjekty. Dosud stát provozoval dvě, jedno prostřednictvím policie a druhé pomocí armády. Zbylých osm zajišťovaly soukromé firmy. Letos jedno stanoviště přibylo armádě a to brněnské policii. Policie vrací k provozu letecké záchranné služby na jižní Moravě po osmi letech.
Jihomoravská záchranná služby měla loni 849 vzletů. Předloni, kdy začala létat i v noci, to bylo více než 930. Pro letošní rok se předpokládá na jižní Moravě a ve Zlínském kraji 650 vzletových hodin za zhruba 25 milionů korun. Částka obsahuje náklady provozní, mzdové i palivo.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK