Tisková konference po jednání krajské rady

Kraj chce omladit vozový park na regionální železnici. Vybere, kdo dodá nové elektrické jednotky

Ty nejstarší železniční „veterány“ by měly na kolejích jižní Moravy vystřídat nové vlaky. Takový je alespoň plán Jihomoravského kraje, který chce s ukončením stávajících smluv s Českými drahami v roce 2019 výrazně snížit stáří vozového parku na regionální železnici. Krajští radní proto na svém dnešním zasedání (8. 12. 2016) rozhodli o zahájení tendru na dodávku desítek nových elektrických jednotek včetně plného servisu na dalších 30 let.

„Postupujeme tak, abychom zajistili kvalitu regionální železniční dopravy i po roce 2019, kdy končí smlouva mezi stávajícím dopravcem – Českými drahami – a Jihomoravským krajem. V této souvislosti je nutné se zabývat i kvalitou vozového parku. Jeho stáří dosahuje na jižní Moravě v současnosti až 45 let,“ komentoval důvody pro spuštění tendru náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák.

Kraj by měl podle radních nakoupit 25 elektrických jednotek s místy k sezení pro 310 cestujících. Každá z dalších 6 posilových jednotek, které jsou také součástí tendru, by potom měla mít kapacitu pro 140 sedících cestujících. Vlaky bude kraj následně pronajímat dopravci. „Náklady na pořízení nových železničních jednotek odhadujeme na 5,5 miliardy korun bez DPH. Chceme přitom maximálně využít dotace z Operačního programu Doprava II, abychom minimalizovali dopad na rozpočet Jihomoravského kraje,“ vysvětlil Hanák a dodal, že nové vlaky by měly vyjet zejména na linky S2 a S3.

Počet objednávaných jednotek může navíc ještě vzrůst. „Do budoucna očekáváme zprovoznění připravovaných infrastrukturních projektů, jako je například Boskovická spojka a elektrifikace tratí Brno – Třebíč, Hrušovany u Brna – Židlochovice nebo Šakvice – Hustopeče. Proto jsme ve veřejné zakázce ponechali právo pořídit od dodavatele dalších 6 základních a 5 posilových jednotek, které by na nich zajišťovaly dopravu ,“ doplnil náměstek.

Kromě samotné dodávky vlaků by se měl vítěz veřejné zakázky dalších 30 let starat také o jejich perfektní technický stav. „Takový servis ‚all-inclusive‘ zahrnuje vše od potřebných oprav přes údržbu až po čištění,“ shrnul Hanák s tím, že náklady na tuto péči odhaduje kraj na 5,8 miliardy korun, tedy na 193 milionů ročně. „V případě dodávky i servisu je hlavním hodnotícím kritériem pro výběr vítěze cena. Všechny požadavky, které budou muset vlaky i servis splňovat, se totiž promítnou přímo do technických podmínek tendru,“ sdělil Hanák.

O záměru kraje pořídit nové železniční elektrické jednotky hlasovalo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje již v únoru letošního roku. Zastupitelé tehdy odsouhlasili pořízení nových vlaků až do ceny 7,1 miliardy korun, za podmínky využití dotací z Operačního programu Doprava II.

Krajská rada schválila Plán zimní údržby silnic

Rada Jihomoravského kraje na svém jednání 8. prosince 2016 schválila Plán zimní údržby silnic v Jihomoravském kraji pro zimní období 2016/2017. Plán stanovuje rozsah, způsob a časové lhůty zimní údržby silnic II. a III. tříd ve vlastnictví kraje.

V letošním roce došlo ke snížení délky neudržovaných úseků silnic na přibližně 122 kilometrů z celkového počtu zhruba tří tisíc osmi set kilometrů, o které se stará příspěvková organizace Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Udržované trasy jsou technologicky rozděleny na 103 pracovních okruhů. Nezanedbatelnou část přípravy zimní údržby silnic tvoří zajištění nákupu posypových materiálů. V současné době má Správa údržba silnic JMK k dispozici cca 18 000 tun posypové soli a cca 22 000 tun inertního materiálu. Skutečná spotřeba posypové soli se pohybuje v rozmezí 6 500 tun (zimní období 2013-2014) až 28 500 tun (zimní období 2012-2013).

Podrobné informace k zimní údržbě jsou zveřejněny na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje http://www.susjmk.cz/index.php?a=cat.19 .

K poskytovatelům sociálních služeb na jižní Moravě zamíří 193 milionů korun

Návrh na rozdělení částky 192,8 milionů korun z krajského rozpočtu poskytovatelům sociálních služeb na rok 2017 doporučila ke schválení krajská rada na svém jednání 8. prosince 2016. Tato částka představuje 80 procent celkového objemu pro příští rok vyčleněných prostředků z rozpočtu Jihomoravského kraje. Pro příspěvkové organizace kraje půjde o rozdělení částky 117,3 milionu korun, pro ostatní poskytovatele sociálních služeb je navrhováno rozdělení 75,4 milionu korun. Kraj počítá i s druhým kolem finanční podpory, ve kterém bude rozdělena zbývající část z celkově vyčleněné sumy 241 milionů korun.

Pro města a obce je vyčleněno na poskytování sociálních služeb v roce 2017 33 milionů korun, pro nestátní neziskové organizace 63 milionů korun, což je celkem o 13 milionů korun více než v letošním roce. „Chceme, aby se peníze k jednotlivým subjektům dostaly co nejdříve na začátku nového kalendářního roku. To by mělo pomoci vyřešit problémy , které vznikaly kvůli platbám až během roku,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Kraj rozděluje poskytovatelům kromě prostředků ze svého rozpočtu také peníze z ministerstva práce a sociálních věcí. Od ministerstva práce a sociálních věcí pro příští rok kraj očekává zhruba 900 milionů korun, které si rozdělí všichni poskytovatelé sociálních služeb, ať už je zřizuje Jihomoravský kraj, obce nebo jsou z neziskového sektoru. Letos na to kraj dostal 819 milionů. Kraj také letos získal na sociální služby 260 milionů korun z Evropské unie, které bude postupně rozdělovat do roku 2018 na projekty sociální prevence.
foto JMKfoto JMKfoto JMK