Dny kantonské opery v Brně

Šest klasických čínských příběhů ve formě tradičního umění zahrnujícího hudbu, zpěv, bojová umění, akrobacii a herectví předvedla o uplynulém víkendu Společnost kantonské opery z jihočínské provincie Guandong v rámci dnů kantonské opery v Brně.

Jedná se o první spolupráci Jihomoravského kraje s provincií Guangdong na poli kulturní výměny po letošním podepsání dohody o spolupráci obou regionů. Uskutečnila se dvě vystoupení – v sobotu 15. října v Divadle na Orlí a v neděli 16. října v Sono Centru.

Kantonská operní společnost byla založena v roce 1958. Představuje důležitou základnu pro tvorbu a umělecké ztvárnění kantonské opery. Nyní je tvořena dvěma uměleckými soubory. Od svého vzniku upravila a uvedla více než 400 kantonských zpěvoher. Společnost sídlí v provincii Guangdong a vystupuje v celé Číně i ve světě.

Kantonská opera je jedním z nejznámějších žánrů čínské opery. Kromě hudby, zpěvu a herectví zahrnuje také množství prvků z bojového umění či akrobacie. Příznačné pro tento žánr her zůstává jejich rozdělení, jenž vyplývá z čínského duálního chápání měkké ctnosti proti hrubé síle. Důležitou součástí představení je make-up, kostýmy, či účesy a pokrývky hlavy. Postavy s nejvýraznějšími barvami na obličeji jsou často postavami nejdůležitějšími, až už jsou to hrdinové nebo démoni. Styl make-upu ovšem pomáhá odhalovat i charakter a pocitové rozpoložení postav.

foto JMKfoto JMKfoto JMK