Kraj s pomocí evropských peněz opraví silnice, průtahy a postaví mosty. Rada dala projektům zelenou

Celkem šest investičních záměrů na stavební akce spolufinancované z Integrovaného regionálního operačního programu dnes na svém zasedání (30. září) odsouhlasili radní Jihomoravského kraje. Za přibližně 350 milionů korun se tak dočkají rekonstrukce průtahu například v Jedovnicích, Jamolicích nebo části Kyjova. Dělníci také opraví most v Rájci – Jestřebí a most mezi Adamovem a Bílovicemi zbourají a postaví místo něj nový. Největší schválenou akcí je rekonstrukce silnice II/379 mezi Tišnovem a Drásovem, kde silničáři opraví i část průtahu městysem. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje teď bude moct začít s výběrem zhotovitelů. Projekty by měly být dokončeny mezi červnem a srpnem roku 2018.

„Jihomoravský kraj dokazuje, že je připraven efektivně čerpat dotace na opravy silnic II. a III. tříd. Registrujeme projekty do první výzvy Integrovaného regionálního operačního programu a první akce, spolufinancované z nového programového období, už dokonce běží, například rekonstrukce silnice mezi Podivínem a Lednicí. Využití evropských zdrojů je o to důležitější, že ministr dopravy Dan Ťok avizoval, že příští rok nepřispěje stát na krajské silnice ani korunu,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

„Nejnáročnější akci představuje rekonstrukce silnice II/379 mezi městem Tišnov a městysem Drásov a části průtahu Drásovem. Součástí stavby je i rekonstrukce mostu, výstavba opěrných zdí a zpevnění břehů potoka Lubě, vyvolané přeložky inženýrských sítí a rekonstrukce odvodnění,“ shrnul náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Projekty, které dnes dostaly zelenou, zahrnují celkem šest akcí. „Prvním je rekonstrukce silnic II/373 a II/379 v průtahu městysem Jedovnice. V rámci stavby silničáři opraví i úsek silnice II/379 mezi Jedovnicemi a Kotvrdovicemi,“ přiblížil Hanák s tím, že celková délka rekonstruovaných komunikací je 2,5 kilometru.

„Předmětem další veřejné zakázky je rekonstrukce mostu, který převádí silnici II/377 přes železniční trať Brno – Česká Třebová na území města Rájec Jestřebí. Součástí oprav budou i navazující silnice a okružní křižovatka, přičemž délka řešeného úseku je přibližně 641 metrů,“ popsal Hanák další schválený projekt.

Opravy průtahu se dočkají i v Jamolicích. „Stavba zahrne i demolici stávajícího a výstavbu nového mostu a rámového propustku. Celkem zde opravíme přes 1,3 kilometru silnice,“ konstatoval Hanák.

Další starý most dělníci zbourají a postaví místo něj nový na silnici II/374 mezi Adamovem a Bílovicemi. Součástí stavby jsou přeložky inženýrských sítí, úprava napojení sjezdů, směrová přeložka potoka, vybudování nových propustků a dopravní značení.

Rekonstrukce průtahu se bude také týkat investiční akce II/432 Kyjov – Milotice – Ratíškovice. Dělníci opraví silnici II/432 v části průtahu městek Kyjov na ulici Havlíčkova a v extravilánu mezi Kyjovem a Miloticemi a Ratíškovicemi. „Na úseku Kyjov - Milotice bude provedena rekonstrukce a zesílení asfaltových vrstev, včetně lokálních sanací konstrukce vozovky, na úseku Milotice - Ratíškovice bude provedena recyklace za studena a následná pokládka asfaltových vrstev, se zachováním šířkového uspořádání silnice,“ popsal Hanák. Celková délka opravených úseků přesáhne 7 kilometrů.

Oprava silnice mezi Židlochovicemi a Nosislaví odstartuje ještě letos výběrem zhotovitele

Přes tři kilometry dlouhý úsek silnice II/425 mezi Židlochovicemi a Nosislaví mají jihomoravští silničáři v hledáčku již delší dobu. Plánovanou rekonstrukci však bylo třeba odložit kvůli vzájemné koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic a pracím na dálnici D2 tak, aby řidiči nepřejížděli z uzavírky do uzavírky. Na stavbu teď začne Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje vybírat zhotovitele. Investiční akci dnes (30. září) odsouhlasili radní Jihomoravského kraje.

„Silnice je ve špatném stavu, proto zrekonstruujeme kryt vozovky v délce 3 kilometry a 25 metrů. Prvních 180 metrů komunikace leží přímo v obci Židlochovice, zbývajících 2 845 metrů potom vede mimo obec. Náklady odhadujeme na přibližně 27 milionů korun (bez DPH),“ popsal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro majetek a dopravu Roman Hanák s tím, že součástí zakázky jsou i související projekční a zeměměřičské práce.

Většina stavebních prací sklouzne kvůli zimě pravděpodobně do příštího roku. V červnu 2017 už by ale měli řidiči mezi Židlochovicemi a Nosislaví jezdit po novém povrchu.