Dohoda o přeshraniční spolupráci jihomoravských a dolnorakouských záchranářů

Přepravu zraněných osob z rakouského státního území do zdravotnického zařízení na české straně hranice a naopak, výjezd vozidel záchranářů na sousední státní území Rakouska resp. České republiky a také vzájemné ohlašování tísňových situací mezi zdravotnickými operačními středisky v obou regionech či vzájemné vyžádání například letecké záchranné služby při událostech s velkým rozsahem poškození – tyto možnosti otevírá dnes (30. září 2016) podepsaná dohoda mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem. V prostorách hraničního přechodu Hnanice – Mitterretzbach u tzv. Hraničního stolu přelomovou dohodu o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby mezi Dolním Rakouskem a Jihomoravským krajem podepsali hejtman Michal Hašek a dolnorakouský zemský hejtman Erwin Pröll.

Hejtman Michal Hašek vyzdvihl mimořádný význam podepsané dohody pro obyvatele obou příhraničních regionů. „Dosavadní smlouvy byly nesmírně důležité – týkaly se spolupráce ve školství, kultuře, cestovním ruchu. Dnes tady ale otevíráme prostor pro to, aby mohly být zachraňovány lidské životy a ochráněno lidské zdraví. A i kdyby tato dohoda, kterou zde podepisujeme, znamenala jediný zachráněný lidský život, tak má smysl. Jsem rád, že po letech společných projektů se podařilo oběma vládám dojednat možnost přeshraničních zásahů záchranných sborů. Jsem rád, že Dolní Rakousko a jižní Morava velmi rychle zareagovaly a máme zde přichystánu prováděcí dohodu. A už dopředu chci poděkovat všem záchranářům na obou stranách hranice za to, že teď bez ohledu na pomyslnou čáru na mapě budou zachraňovat lidské životy a pomáhat tam, kde je to potřeba. Železná opona padla na konci roku 1989, už je to 27 let. Dneškem odstraňujeme zbytky této železné opony, dneškem otevíráme hranice také pro to, abychom zde mohli zachraňovat lidské životy, a to je podle mne ta nejdůležitější zpráva,“ uvedl při podpisu smlouvy Michal Hašek. Rámcová dohoda ještě čeká na podpis prezidenta republiky.

Jak následně dodal, dolnorakouský zdravotnický holding již spolupracuje s nemocnicemi a zdravotnickým systémem Jihomoravského kraje. „To je první oblast, ve které vidím velký pokrok – dnešek to konec konců ukazuje. Je dobré, že podporujeme všechny formy sousedství a přátelství. Zažívali jsme tady stovky let společnou historii, tu přervaly až dramatické události dvacátého století a myslím, že je dobré navázat na všechno pozitivní, co jsme za ty stovky let společně zažili. Jsem rád, že v rámci Evropské unie jsme oba silnými regiony a dokážeme také společně pracovat na přeshraničních projektech. Jsem rád, že společně zlepšujeme dopravní infrastrukturu v regionu. Znovu obnovujeme cesty a silnice, které přervala minulá doba. Jsem rád, že podporujeme naše vinaře a vinohradníky, protože to je obrovský poklad, který má jak Dolní Rakousko, tak jižní Morava. To, co vidím jako velmi důležité, je mladá generace. To je naše společná budoucnost, společné projekty pro výchovu, vzdělávání, výměnu studentů na středních i vysokých školách a spolupráce našich univerzit – to vidím jako klíčové oblasti spolupráce,“ konstatoval Michal Hašek. 

Plný text dohody ZDE (pdf, 860 kB)

foto JMKfoto JMKfoto JMK