Kybernetické operační centrum bude sloužit i krajským příspěvkovým organizacím

Vznik Kybernetického operačního centra vzala na vědomí krajská rada na svém dnešním (30. září 2016) jednání ve Hnanicích. Radní současně schválili Bezpečnostní politiku Jihomoravského kraje.

Kybernetické operační centrum, které se nachází v budově sídla kraje, má na starost ochranu dat krajského úřadu a jeho příspěvkových organizací. „V budoucnu plánujeme připojovat příspěvkové organizace – postupně, podle jejich připravenosti. Připojováním příspěvkových organizací kraje bude zajištěno zvyšování kybernetické bezpečnosti v organizacích zřizovaných Jihomoravským krajem. Kyberprostor je místem, kde dochází k řadě útoků. Kraj a organizace, které zřizujeme, vlastní řadu citlivých dat, jsme například zřizovateli nemocnic či škol – to jsou věci, které je potřeba chránit. Budeme se snažit, abychom zamezili co největšímu počtu kybernetických incidentů, a v případě, že se objeví, tak je budeme okamžitě řešit. Do centra jsme investovali zhruba sedm milionů korun a bude sloužit jak samotnému krajskému úřadu, tak dalším organizacím, nabídneme tuto možnost i ostatním veřejným nemocnicím či městům a obcím v kraji“ řekl hejtman Michal Hašek.

„Kybernetické operační centrum Jihomoravského kraje je dohledové centrum, které bude chránit zapojené subjekty před kybernetickými útoky. Bude zabezpečovat také ochranu dat před jejich ztrátou, zneužitím nebo zničením. Půjde o monitorování, to znamená, že kybernetické centrum nepůjde do dokumentů, do jejich obsahu, to mu nepřísluší, bude pouze sledovat anomálie v IT infrastruktuře, tyto vyhodnocovat a následně na ně reagovat,“ uvedl vedoucí odboru kancelář ředitelky krajského úřadu Martin Koníček.

Nová zemědělská technika poslouží k praktické výuce krajských škol ve Znojmě a Rajhradě


Krajská rada na svém pátečním (30. září 2016) jednání v Hnanicích odsouhlasila pořízení nové zemědělské techniky pro potřeby praktické výuky do svých škol ve Znojmě a Rajhradě. Jak po jednání rady informoval hejtman Michal Hašek, nová výuková technika přijde na více než 2,7 milionu korun.
„Konkrétně do Střední odborné školy Znojmo poputuje nový traktor pro výuku zdejší autoškoly za 1,1 milionu korun a také malotraktor s příslušenstvím v ceně 560 tisíc. Střední zahradnická škola Rajhrad obdrží novou zahradnickou mechanizaci v hodnotě jednoho milionu. Zde bude nová technika sloužit pro výuku oboru Zahradník – konkrétně jde o malotraktor, sklápěcí návěs, mulčovač, příkopový mulčovač nebo talířové brány,“ upřesnil nákup nové zemědělské techniky hejtman Michal Hašek. Jak dodal, její pořízení bude u obou škol z 90 procent hrazeno z dotačních programů Ministerstva zemědělství, deseti procenty nákup předfinancují z vlastních fondů investic obě školy.

foto JMKfoto JMKfoto JMK