Hejtman spolu s premiérem předali hasičským záchranářům špičkovou techniku

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se v pondělí 26. září 2016 zúčastnili ve Školním výcvikovém zařízení v Brně-Líšni slavnostního předání nové hasičské techniky.

Jihomoravský kraj chce nákupem dvou nových vozů ocenit práci jednotek Hasičského záchranného sboru ČR – konkrétně Záchranného útvaru Hlučín, který před dvěma lety po celý měsíc intenzivně zasahoval při sesuvech půdy v Dolních Věstonicích, Strachotíně a Bulharech.

Jak řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka, hasiči z Hlučína odvedli před dvěma lety při zásahu ve Strachotíně a Bulharech vynikající práci. Vláda je dle jeho slov připravena v příštím roce posílit pomoc hasičům o další rozpočtové prostředky – půjde o meziroční nárůst podpory dobrovolným hasičům o 100 milionů korun.

Darování dvou kusů nákladních automobilů Tatra TerrNo 1 T 815 z vlastnictví kraje do vlastnictví České republiky – Záchranného útvaru HZS ČR Hlučín schválilo Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na svém zasedání 22. září 2016.

„Dnes tak naplňujeme slib, který padl před dvěma lety v Bulharech přímo na místě zásahu specialistů z Hlučína, kde jsme se dohodli, že kraj přispěje na pořízení nových vozů. Jde o útvar, který vypomáhal při mimořádných událostech v teritoriu Jihomoravského kraje. Po dohodě s ministerstvem vnitra přispívá kraj tomuto záchrannému praporu. Vedle sesuvů ve Strachotíně či Bulharech zasahoval tento útvar při nedávném velkém požáru v Brně-Černovicích a v objektech, které patří kraji, například ve Znojmě před výstavbou nové základny Zdravotnické záchranné služby,“ řekl hejtman Michal Hašek. Připomněl také, že bezpečnost obyvatel je pro vládu i krajskou samosprávu prioritou. „Dobrovolní hasiči získali v letech 2009 až 2016 z krajského rozpočtu celkovou částku 283 milionů korun, profesionální hasiči pak dary a příspěvky ve výši 67 milionů korun a Policie České republiky jako další součást Integrovaného záchranného systému 38 milionů korun z rozpočtu Jihomoravského kraje. S podporou profesionálních i dobrovolných složek Integrovaného záchranného systému počítáme i v příštích letech. Chci také poděkovat panu premiérovi, že vláda odstartovala velkorysý program další podpory zejména dobrovolným hasičům. Jde o program dlouhodobý, který vznikl na základě dohody vlády s Asociací krajů a Svazem měst a obcí,“ řekl hejtman Hašek.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba poděkoval vládě a premiérovi Sobotkovi za přístup jeho kabinetu k Hasičskému záchrannému sboru. „Jde o to, že v současnosti již Hasičský záchranný sbor nemusí řešit problémy typu, kterou záchrannou stanici zrušit, který útvar zavřít, ale můžeme se naplno věnovat tomu, k čemu jsme byli zřízeni. Tedy maximálně se připravovat na ty výzvy, které před námi stojí, a to, abychom občanům této země dokázali za všech mimořádných situací adekvátně pomoci. Chtěl bych poděkovat Jihomoravskému kraji a hejtmanovi, že jsme zde mohli převzít již dva krásné kusy techniky, které budou taky sloužit ve prospěch občanů,“ uvedl Drahoslav Ryba.

Nákladní automobily získal Jihomoravský kraj do svého výlučného vlastnictví prostřednictvím kupní smlouvy uzavřené s obchodní společností KMH servis na základě výsledků zadávacího řízení nadlimitní veřejné zakázky. Záchranný útvar HZS ČR nákladní automobily využije při řešení různých typů mimořádných událostí, například při realizaci sanace Bořího lesa u Břeclavi, na kterém se Záchranný útvar HZS ČR podílí. Účetní hodnota daru činí 7,4 milionu korun včetně DPH.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK