Jihomoravský kraj pomůže zemětřesením zasažené Itálii

Jihomoravští zastupitelé na svém jednání 22. září 2016 odsouhlasili finanční pomoc v celkové výši půl milionu korun srpnovým zemětřesením zasažené střední Itálii. Finanční dar ve výši 7400 eur obdrží na pomoc při odstraňování následků ničivého zemětřesení Italský červený kříž a 11 100 eur poputuje do jednoho z postižených regionů Marche na obnovu zničené infrastruktury.

„Jihomoravský kraj hodlá tímto způsobem přispět k ochraně zdraví osob před následky této mimořádné události a být nápomocen při obnově základních podmínek života, hygieny, bydlení, poskytování stravy a podobně v postižené oblasti. Deklarovali jsme svoji připravenost poskytnout postiženým italským regionům na jejich výzvu okamžitou pomoc ve formě vyslání záchranné jednotky, specialistů a odborníků do postižené oblasti, aby přispěla k zamezení ztrát na lidských životech nebo k omezení materiálních škod. Tento druh pomoci nakonec nebyla italská strana nucena vyžádat,“ konstatoval hejtman Michal Hašek.

Oblast tří italských regionů – Umbrii, Lazio a Marche – silné zemětřesení o síle 6,2 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo 24. srpna 2016. Poničena zde byla řada měst a vesnic. Po ničivém nočním zemětřesení zasáhly střední Itálii také další následné otřesy, které měly sílu 4,9 stupně a opětovně tentýž den odpoledne o síle 5,4 stupně. Pod troskami budov v několika městech zůstala řada lidí. Místní úřady potvrdily, že v důsledku zemětřesení zahynulo nejméně 250 lidí.

foto JMKfoto JMKfoto JMK