Panika není na místě, voda v Brně a okolí je pitná po převaření

Koordinační schůzka týkající se aktuální situace kolem problémů s pitnou vodou v Brně a okolí se uskutečnila ve čtvrtek 15. září 2016 na krajském úřadu. Zúčastnili se jí zástupci kraje, Brněnských vodáren a kanalizací (BVaK), Krajské hygienické stanice, primátor města Brna a starostové obcí s rozšířenou působností, kterých se věc týká.

„Vyžádal jsem si seznam míst, která společnost BVaK buď přímo zásobuje, nebo dodává vodu jako smluvním partnerům. Jde o 44 měst a obcí včetně statutárního města Brna, týká se více než 400 tisíc obyvatel. Musím důrazně říci, že se nejedná o krizový stav. Je to samozřejmě nestandardní situace, ale zatím všechna opatření, která činíme, činíme jako preventivní. V této chvíli by mělo být dostačující, když lidé budou převařovat vodu, kterou potom chtějí používat k vaření nebo na pití. To by mělo být dostačující. Uvidíme v sobotu poté, co budou výsledky testů, které musí vodárny dělat z různých míst, jestli dojde vlivem zvýšení dezinfekčních prostředků k tomu, že bakterie zmizí a bude to v pořádku, anebo budeme muset zasednout a přijmout nějaká další opatření. Nemáme informace, že by byly mezi lidmi nějaké zdravotní problémy, nechceme vyvolávat paniku, je potřeba, aby lidé důkladně dodržovali hygienu – to kvůli žloutence a převařovali vodu – to teď kvůli zásobování pitnou vodu,“ řekl po schůzce hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který opakovaně ujišťuje, že jde o preventivní opatření a na místě je obezřetnost. „Situace potrvá asi několik dnů, minimálně do soboty. Pokud budou testy v pořádku, nutnost převařování vody odvoláme,“ dodal hejtman.

„Situace nastala na základě výsledku monitoringu z 12. září. Celou záležitost jsme dle zákona byli povinni nahlásit Krajské hygienické stanici. Po konzultaci bylo vyhodnoceno, že se nejedná o krizovou situaci. Jako preventivní opatření bylo doporučeno vyhlásit vodu pitnou pouze po převaření,“ uvedl Jiří Hanousek z Brněnských vodáren a kanalizací.

David Křivánek z Krajské hygienické stanice Brno dodal, že množství bakterií, které se ve dvou vzorcích našlo, je na mezní hodnotě. „Z hlediska legislativy nelze vodu považovat za pitnou, pouze se doporučuje vodu převařit. Už došlo ke zvýšení dávkování chloru, jde o předběžné opatření, ne o znečištění vodovodního řádu. V současnosti předpokládáme standardní hodnoty, výsledky budou v sobotu. Z hlediska legislativy je možné odvolat opatření až po výsledcích těchto testů,“ sdělil.

Hejtman Hašek také zaslal informační dopis všem starostům dotčených obcí se žádostí o předání obvyklým způsobem obyvatelům. Dopis starostům ZDE (pdf, 55 kB)

Jedná se o tyto obce:

Adamov, Bílovice nad Svitavou, Brno, Česká, Dolní Loučky, Doubravník, Drásov, Hajany, Hrušovany, Kaly, Kuřim, Lelekovice, Letovice, Lomnice-Brusná, Malá Lhota, Malhostovice, Měnín, Modřice, Moravany, Moutnice, Nebovidy, Nesvačilka, Ořechov, Otmarov, Popovice, Rajhrad, Rajhradice, Rebešovice, Rozdrojovice, Skorotice, Sokolnice, Střelice, Šebrov-Kateřina, Šlapanice, Štěpánovice, Telnice, Těšany, Tišnov, Újezd u Tišnova, Vojkovice, Vranov, Žatčany, Želešice, Židlochovice.

 

AKTUALIZACE:

Výsledky testů BVAK budou k dispozici v sobotu ve večerních hodinách, na jejich základě vydají v sobotu 17. září Jihomoravský kraj, Krajská hygienická stanice a Brněnské vodárny a kanalizace koordinovaný výstup s informací o aktuálních zjištěních a z nich vyplývajících dalších kroků. "Preventivní převařování vody doporučuji provádět dnes i zítra, a to v obcích, které jsem na základě podkladů BVAK včera odpoledne oslovil dopisem starostům," řekl hejtman Michal Hašek.

foto JMKfoto JMKfoto JMK