Zahájení nového školního roku

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se spolu se svými náměstky Romanem Celým a Romanem Hanákem a radním Petrem Šelepou ve čtvrtek 1. září 2016 zúčastnil zahájení nového školního roku na SOŠ a SOU ve Vyškově.

Na této krajem zřizované škole slavnostně otevřeli nové víceúčelové hřiště, jehož rekonstrukci za 2,6 milionu korun financoval Jihomoravský kraj.

„V minulosti jsme investovali do rozvoje školy. Přes 30 milionů korun šlo do nové haly a techniky na výuku. Teď stojíme na úplně novém hřišti, které zde vyrostlo v červenci a srpnu. Škola teď otevírá jedenáct oborů, má více než 370 studentů. Popřál jsem jim, aby do budoucna vždy ocenili a věřili, že udělali dobrý krok, že šli na technickou školu, protože řemeslo má zlaté dno. Platí také úsloví o zlatých českých ručičkách. Jak jsem byl informován zástupci zdejších firem, absolventi této školy rozhodně nepatří mezi ty, kdo chodí na úřad práce, naopak je o ně velký zájem zejména ze strany strojírenských firem,“ řekl hejtman Hašek. Úspěch v novém školním roce popřáli studentům vyškovské školy také další přítomní představitelé kraje, kteří vyzvedli potřebnost odborného školství.

Vše nejlepší do nového školního roku následně popřál hejtman Hašek spolu s ministryní školství Kateřinou Valachovou v areálu Sokola Brno I rovněž pedagogům a studentům Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka. Následně ministryně školství společně s hejtmanem a jeho náměstkem Stanislavem Juránkem otevřeli novou budovu odborného výcviku Střední zahradnické školy v Rajhradě.

„Jsem moc ráda, že právě oblast zahradnictví, kterou rozvíjíte, je doma na jižní Moravě. Líbí se mi, že zde nejde jenom o to rozvíjet řemeslo, ale máte i uměleckou duši,“ řekla ministryně Valachová. Hejtman Hašek připomněl vznik center excelence v jednotlivých oborech: „Rajhradská škola byla určena právě centrem zahradnického vzdělávání na jižní Moravě. O takové centrum je třeba se starat. Jsem rád, že se krajské koalici podařilo najít v rozpočtu peníze na další část školy,“ zdůraznil. Náměstek Juránek poděkoval řediteli školy a pedagogickému sboru za dosavadní práci a popřál studentům školy, aby jim vydržel úsměv až do závěrečných zkoušek.

Náměstek hejtmana Stanislav Juránek se 1. září rovněž zahájil školní rok 2016/17 na Střední škole Charbulova v Brně. Největší škola v České republice spolupracuje s firmami Jihomoravského kraje a otevřela nový tříletý obor Výrobce textilií.

V Jihomoravském kraji nastoupilo do 487 základních škol přibližně 97 000 školáků, tedy zhruba o dva tisíce více než loni. Naopak na středních školách na jižní Moravě představuje počet studentů zhruba necelých 45 000, tedy o přibližně o tisíc méně než loni. Na střední školy nyní přicházejí nejslabší populační ročníky. Lze předpokládat, že počet žáků středních škol bude klesat až do školního roku 2017/18, teprve potom začne docházet k mírnému nárůstu.
foto JMKfoto JMKfoto JMK