Hašek: Krajská tripartita vyslechla vedení záchranky i odboráře. Důležité budou závěry kontroly

Vyhlášená stávková pohotovost i narušený sociální dialog ve Zdravotnické záchranné službě Jihomoravského kraje byly důvodem mimořádného zasedání krajské Tripartity na půdě krajského úřadu v pátek 26. srpna 2016. Tripartita vyslechla jak vedení Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JMK), tak také odboráře.

„Schůze trvala přes tři hodiny a my jsme si vyslechli aktéry kauzy Zdravotnická záchranná služba, tedy jak odboráře a zástupce lékařů, tak vedení této příspěvkové organizace. Krajská tripartita se dohodla na následujícím: doporučila Jihomoravskému kraji jako zřizovateli, tak také Odborovému svazu zdravotnictví na krajské úrovni, aby směrem ke svým základním organizacím uplatnil závěry, které vzejdou z krajské kontroly. Krajská kontrola probíhá od 10. srpna, na konci měsíce by měl být hotov příslušný protokol. K němu se vyjádří vedení příspěvkové organizace, posléze také odboráři. Předpokládám, že krajská samospráva bude mít výsledky kontroly i se stanoviskem vedení záchranky a odborů ve druhé polovině září,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Jak dodal, krajská tripartita doporučuje, aby v kolektivním vyjednávání pro roky 2017 a následující byly podrobněji popsány všechny mechanismy a sporné oblasti, o kterých se teď musí jednat a které v dosavadní kolektivní smlouvě nejsou. „Máme za to, že kolektivní smlouva na krajské záchrance v této chvíli je příliš stručná a obecná a bude věcí vedení i odborových organizací, které záležitosti do budoucích kolektivních smluv budou chtít zahrnout. Krajská tripartita vyzývá obě strany na záchrance, aby se znovu pokusily sednou za stůl a obnovit sociální dialog. Je to podle nás důležité. Pokud by se to oběma stranám nedařilo, Jihomoravský kraj bude připraven v takové situaci k tomu jednání nasadit také mediátora. Myslíme si, že ty pravidelné kontakty jsou nesmírně důležité a krajská tripartita bude průběžně vyhodnocovat, jakým způsobem se daří obnovovat dialog na krajské záchrance,“ uvedl hejtman s tím, že znovu ubezpečil, že záchranka z hlediska zákona standardně funguje a nikdo nemusí mít obavy, že by nepřijela sanitka v okamžiku, kdy bude kdokoliv potřeboval pomoc na jižní Moravě.

Kontrola začala na žádost hejtmana na Zdravotnické záchranné službě 10. srpna. Zaměřuje se na věci personální i ekonomické a také na podněty od odborářů.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK