Domov pro seniory v Zastávce otevřel Zahradu paměti

Domov pro seniory v Zastávce má ode dneška (29. srpna 2016) Zahradu paměti a rekonstruované sociální zařízení. Slavnostního otevření se v této krajské příspěvkové organizaci zúčastnil hejtman Michal Hašek.

„Přijel jsem už na několikátou návštěvu zdejšího zařízení pro seniory, těší mne, že patří k nejmodernějším v České republice. Jsem rád, že Jihomoravský kraj na tomto místě během uplynulých osmi let investoval bezmála sto milionů korun jak ze svého rozpočtu, tak s využitím fondů České republiky či Evropské unie. Musím poděkovat všem lidem, kteří se zde starají o seniory, protože podle mého názoru v České republice nejsou pracovníci v sociální sféře dostatečně finančně ohodnoceni. Věřím, že na příkladu Zastávky a dalších míst na jižní Moravě ukazujeme, že pro nás jsou senioři skutečnou prioritou,“ řekl hejtman Hašek.

Rekonstrukcí sprchových koutů starých téměř třicet let v budově A domova vznikl bezbariérový prostor se širokým vstupem vhodným i pro klienty na invalidním vozíku. Náklady na rekonstrukci 51 sociálních zařízení u pokojů činily 5,4 milionu korun.

Zahrada paměti vznikla úpravou dvou volných ploch v areálu domova, které tak slouží nejen jako příjemné místo pro relaxaci, ale také ke smyslové aktivizaci klientů s demencí. Jsou zde prvky pro aktivizaci všech smyslů, vše slouží k vybavování dříve známých podnětů u těchto klientů a tím aktivování jejich mozků. Součástí zahrady je také hřiště na petanque. Náklady na vybudování obou částí zahrady představovaly 1,5 milionu korun.

 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK