Hejtman zavítal do Břeclavi. Navštívil nemocnici, seniory a jednal se sportovci

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek zavítal ve středu 10. srpna do Břeclavi. První zastávkou byla tamní krajská nemocnice. Hejtmana doprovázel poslanec Jiří Petrů a zástupci břeclavské radnice Jaroslav Válka a Zdeněk Urban. Hlavním tématem jednání byl rozvoj nemocnice.

Hejtman potvrdil, že v břeclavské nemocnici se hovořilo také o pracích na přístupových cestách a chodnících u nemocnice. „Kraj tuto aktivitu podporuje. Chtěl bych poděkovat městu Břeclav, že se po dohodě s krajem stará také o chodníky v okolí nemocnice. Jsou ještě určité úseky, které bude třeba dokončit, jednal jsem s ředitelem nemocnice o možnosti dofinancování z krajského rozpočtu, a to ještě do krajských voleb. V září na krajském zastupitelstvu jsme připraveni posílit finance břeclavské nemocnice a ještě do letošní zimy provést kompletní opravu chodníků,“ uvedl hejtman, který potvrdil, že na příští rok chce kraj ve spolupráci s městem posílit také možnosti parkování u objektu nemocnice.

Břeclavskou nemocnici čeká také velký projekt úplné obnovy energetického hospodářství. „Tento projekt byl roky jenom na papíře, díky řediteli nemocnice a jeho týmu jsme se vším pohnuli, je ve fázi výběrového řízení. A takzvaná metoda EPC – to znamená platby z budoucích úspor – v rámci toho nového energetického systému by měla znamenat, že už v příštím roce se nemocnice pustí do velmi rozsáhlé rekonstrukce a obnovy celého energetického systému,“ uvedl Michal Hašek a jak dodal, jen v letošním roce kraj alokoval na investici v Nemocnici Břeclav částku okolo 20 milionů korun. „Její investování průběžně běží, jde o pořizování přístrojové techniky nebo například o opravu střechy na kotelně, která má být součástí toho projektu EPC,“ řekl hejtman Hašek.

Dalším možným budoucím projektem je pak možnost rozšíření lůžek v nemocnici. Jak uvedl ředitel nemocnice Jiří Jurník, nemocnice byla původně koncipována na 600 lůžek a v současné době je nasmlouváno 419 lůžek. Nemocnice tedy má prostory, které je možné využít až na 150 lůžek – tedy 30 rehabilitačních, 60 sociálních a 60 ošetřovatelských. Nová lůžka samozřejmě přinesou i nová pracovní místa.

Dalším důležitým tématem byla i doprava. „Bavili jsme o dopravní situaci v regionu a ve městě. Navštívili jsme v minulých dnech opravovanou silnici z Lednice do Podivína, k čemuž jsme jako kraj byli roky vyzýváni. Podařilo se zajistit peníze a opravuje se, doceněna ale asi bude až po opravě. Na druhé straně chápeme, že je v Břeclavi složitá dopravní situace a ŘSD tady plánovalo bez ohledu na rekonstrukci v Lednici práce na silnici první třídy, která je hlavním tahem napříč Břeclaví. Vím, že s ŘSD komunikovala celá řada lidí, já také, a chtěl bych poděkovat řediteli brněnského závodu ŘSD Davidu Fialovi, který vzal na vědomí všechny apely, že teď opravovat silnici v Břeclavi by znamenalo totální dopravní kolaps. Řešením je další most přes řeku, další komunikace, budeme intenzivně jednat o tom, zda to bude most města, nebo kraje. Stávající systém nedostačuje a nebude dostačovat jen oprava povrchů či výměna semaforů. Budeme se o tom díle bavit, stejně jako sledujeme obchvat Břeclavi. Ve hře jsou kompenzační opatření, která ale neleží na úrovni kraje, ale došlo k odvolání, a je to na úrovni ministerstva životního prostředí. Kraj udělá maximum pro to, aby se kompenzační opatření mohla co nejrychleji realizovat,“ uvedl hejtman Hašek.

V dalším průběhu své pracovní cesty, při které ho doprovázel poslanec Jiří Petrů a také představitelé města, hejtman Michal Hašek navštívil sídlo zdejšího Svazu důchodců ČR, kde se uskutečnila diskuse se seniory. Nechybělo ani jednání se zástupci zdejších sportovních klubů a okresním vedením České unie sportu.
foto JMKfoto JMK