Vernisáž obrazů akademického malíře Františka Hanáčka

V prostorách Městského kulturního střediska Kyjov se v pondělí 18. července 2016 uskutečnila vernisáž výstavy obrazů akademického malíře Františka Hanáčka. Návštěvníky výstavy a autora obrazů pozdravil radní Petr Šelepa, který Františku Hanáčkovi předal pamětní medaili hejtmana Jihomoravského kraje.

Akademický malíř František Hanáček se narodil 8. července 1954 v Kyjově, žije a tvoří v Brně. Od zahájení své umělecké činnosti do současnosti namaloval přes 5000 obrazů a cca 7000 kreseb. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách v České a Slovenské republice, Rakousku, Německu, Polsku, Ukrajině, Rusku, Irsku, Itálii, Indii, USA a dalších zemích. V jeho tvorbě převažují zejména barvy rodného Slovácka, za což bývá často označován jako „malíř ohnivé palety“. Je velkým obdivovatelem lidového umění, pod jehož vlivem od svého mládí na jižní Moravě vyrůstal. Vždy jej přitahovala krása lidových písní, krojů a obyčejů. Po mnohaleté přípravě začal cílevědomě ztvárňovat i různá témata s inspirací z krásy lidového umění a folkloru svého rodiště Kyjova a dalších oblasti Moravského Slovácka.

Akademický malíře František Hanáček je držitelem Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti kultury, tedy ocenění, které Jihomoravský kraj uděluje výjimečným osobnostem již od roku 2004.

foto JMKfoto JMKfoto JMK