Kraj bude spolupracovat s další čínskou provincií

Prohlášení o záměru rozvinout partnerský vztah mezi Jihomoravským krajem a provincií Shaanxi v Čínské lidové republice podepsali dnes (24. června 2016) hejtman Michal Hašek a vrcholný představitel provincie Shaanxi Lou Qinjian.

Jednání se spolu s hejtmanem zúčastnil náměstek hejtmana Roman Hanák, viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl či předseda představenstva společnosti Letiště Brno Jiří Filip.
Mezi témata možné další spolupráce obou regionů patří zejména rozvoj infrastruktury a logistiky, vzdělání, věda a technologie, obchod, dodávky elektronických zařízení, průmyslová a kulturní spolupráce.

Provincie Shaanxi (v češtině Šan-si) leží na tzv. severozápadě Číny. Provincie má celkem asi 37 miliónů obyvatel a rozlohu 205 800 km2 . Jejím hlavním městem je Xi’an (česky Si-an), který má téměř 9 miliónů obyvatel.
Území provincie Shaanxi je považováno za jednu z kolébek čínské civilizace. Po více než 1000 let čínské historie leželo hlavní město Číny právě na tomto území. Nejslavnějším artefaktem, který provincii Shaanxi a město Xi’an proslavil po celém světě, je nález terakotové armády.
V současné době patří v provincii mezi hlavní průmyslová odvětví těžba a zpracování fosilních paliv a vyspělé technologie. V roce 2009 byla provincie Shaanxi třetí v Číně v produkci uhlí, zemního plynu a ropy. Zároveň je ale také sídlem řady univerzit a výzkumných institutů a hraje významnou roli v rozvíjejícím se čínském leteckém a vesmírném průmyslu. V současné době více než 50 % výzkumu, vývoje a produkce vybavení pro tuzemský letecký sektor je situováno právě v této provincii.
foto JMKfoto JMKfoto JMK