Nová autobusová linka spojí turisticky atraktivní oblasti jižní Moravy a Dolního Rakouska

Vznik sezónní autobusové linky Turistbus, která bude o víkendech několikrát denně jezdit mezi Podivínem, Lednicí a Valticemi na moravské straně, Herrnbaumgartenem, Poysdorfem, Falkensteinem a Drasenhofenem na straně rakouské, a pak zpět na Moravu přes Mikulov, Pernou a Pasohlávky, posvětili svým rozhodnutím 23. června zastupitelé Jihomoravského kraje.

„Prioritou vzájemné spolupráce Jihomoravského kraje a země Dolní Rakousko v oblasti veřejné dopravy je kromě pravidelné dojížďky za prací a do škol také přeshraniční cestovní ruch. Nová linka přiblíží rakouským turistům atraktivní turistické lokality jižní Moravy, jako je Pálava, Lednicko-valtický areál nebo Aqualand v Pasohlávkách. Stejně tak budou mít (nejen) Moravané snadnější přístup k zajímavostem Dolního Rakouska,“ představil cíle autobusového spojení náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák s tím, že Turistbus také zlepší dopravní obslužnost na trase Valtice – Lednice – Podivín a v řadě obcí výrazně zvýší počet víkendových spojů směrem do Brna.

V červenci a srpnu nepojedou navíc turistické autobusy jen o víkendu, ale dva spoje vyrazí z Aqualandu přes Mikulov do Poysdorfu i v pátek. „V době Pálavského Vinobraní a současně probíhajících vinařských slavností v Poysdorfu bude na lince zajištěn i zvláštní noční spoj,“ uvedl Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS JMK, která koordinuje Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. Horský také dodal, že atraktivní nabídku spojů doplní i atraktivní cena: „O víkendu mohou cestující využít turistickou jízdenku Pálava, která platí 24 hodin od zakoupení u řidiče na všech autobusových i vlakových spojích IDS JMK v oblasti Pálavy včetně Břeclavi i rakouského území. Za 100 korun mohou o víkendu bez starosti cestovat s jednou rodinnou jízdenkou Pálava celý den až 2 dospělí plus 3 děti.“

Díky Turistbusu se Poysdorf i okolní turisticky zajímavé obce stanou dobře dosažitelné i ve směru od Brna, Břeclavi, Znojma či Hodonína. Současně se výrazně zlepší dostupnost Lednice a Valtic pro hosty ubytované v autokempu Merkur v Pasohlávkách a opačně Aqualand Moravia i autokemp Merkur se stane dobře dostupným i pro hosty ubytované v Lednici, Valticích, Břeclavi a dalších obcích.

Zahájení provozu Turistbusu naváže na získání potřebných povolení. „Nejbližší reálný termín je 1. července letošního roku,“ doplnil Hanák s tím, že Jihomoravský kraj se ve smlouvě zaváže zajistit provoz spojů této linky na svém území. Spolková země Dolní Rakousko se bude na projektu v následujících pěti letech podílet ročním příspěvkem ve výši maximálně 10 tisíc euro. Finanční příspěvek na provoz linky přislíbily rovněž společnosti Aqualand Moravia a Autokemp Merkur Pasohlávky.

Jihomoravský kraj jedná s představiteli spolkové země Dolní Rakousko o spolupráci v oblasti veřejné dopravy dlouhodobě. Podporu pro linku Turistbus se podařilo dohodnout na počátku letošního roku.

Plánek trasy ZDE (pdf, 163 kB), jízdní řády ZDE (pdf, 3,5 MB)