Držitelky titulu Mistr tradiční rukodělné výroby převzaly ocenění

Markéta Maláníková z Dolních Bojanovic, Marie Pachtová z Vyškova a Danuška Partyková z Brna. Tři nové držitelky ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje za letošní rok, které v sobotu 11. června převzaly toto ocenění v rámci Svátků řemesel v Kunštátě z rukou představitelů kraje. O udělení letošních titulů rozhodla krajská rada v dubnu letošního roku.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje vznikl jako forma veřejného uznání a podpory osobám, které dokonale ovládají znalosti a dovednosti tradiční rukodělné výroby, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají toto umění dalším generacím. Uděluje se pouze v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohroženy nebo kterým hrozí zánik. Nositelé titulu mohou být dále nominováni na ocenění Nositel tradice lidových řemesel udělované Ministerstvem kultury ČR. Titul je spojený s finančním darem Jihomoravského kraje, který v letošním roce činí 10 000 Kč, a také s pamětní bronzovou plaketou z dílny akademického sochaře Miroslava Kováříka.
Oceněné svou dlouholetou prací přispívají k uchování znalostí a dovedností našich předků. Jejich výrobky v sobě dodnes nesou připomínku starých časů. Při tvorbě záměrně dodržují tradici, pracují s originálními, často původními nástroji a navrací se ke starým výrobním technologiím a téměř pozapomenutým vzorům, aby co nejvíce přiblížily historii dnešku.
Další informace ZDE (doc, 123 kB).
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK