Hejtman ocenil dopravního policistu za záchranu lidského života

Zlatou medaili Jihomoravského kraje předal ve čtvrtek 2. června 2016 hejtman Michal Hašek podpraporčíku Bohdanu Gajdovi, policistovi Dálničního oddělení Policie ČR Mikulov.

Tento policista letos v dubnu odvrátil hrozící výbuch cisterny na dálnici z Pohořelic do Brna. Nákladnímu autu začala hořet pneumatika, řidič nedokázal oheň uhasit a plameny se začaly šířit i dál na cisternu. Podpraporčík Gajda zastavil dva projíždějící kamiony, ze kterých vytáhl hasicí přístroje a zabránil tak katastrofě, kdy hrozilo vznícení cisterny. Při likvidaci požáru mohl utrpět vážná zranění a zároveň svým rozhodným jednáním zabránil statisícovým škodám.

Za tři týdny od nehody kamionů zachránil život muži obsluhujícímu čerpací stanici za Brnem ve směru na Pohořelice. Tomu se při tankování udělalo špatně, motal se a nesrozumitelně mluvil. Šlo o diabetika. Bohdan Gajda muži poskytl první pomoc a držel ho při vědomí, dokud nepřijela sanitka. Právě tím a rychlou reakcí mu zřejmě zachránil život. „Za oba tyto zásahy zasluhuje nejen úctu a poděkování, ale také nejvyšší krajské vyznamenání, které jsem mu dnes předal společně s krajským ředitelem Policie Leošem Tržilem,“ řekl hejtman Michalů Hašek.

foto JMKfoto JMKfoto JMK