V Brně vznikne po prázdninách Regionální fotbalová akademie

V Brně vznikne již letos v září další Regionální fotbalová akademie (RFA) pro talentované hráče ve věku do 14 a 15 let. Dnes (1. června 2016) bylo v Brně podepsáno, za účasti ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové, Memorandum o spolupráci mezi Fotbalovou asociací České republiky, Jihomoravským kraje a Statutárním městem Brnem, které je důležitým krokem na cestě k vybudování RFA na jižní Moravě.

Přímo v prostorách tréninkového centra mládeže, kde se budou, mimo jiné, budoucí fotbalové hvězdy připravovat, se k podpisu Memoranda o spolupráci sešli předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.
„Jsme velmi rádi, že se akademie pro talentované hráče začínají stávat pevnou součástí našeho fotbalu. V Plzni a Jihlavě se jim velmi daří a důkazem dobře odváděné práce je také to, že o jejich vznik je zájem v dalších krajích a městech v celé České republice. Péče o mládež je jednou z hlavních priorit asociace, která bude i nadále vytvářet maximální možné podmínky pro vývoj těch nejtalentovanějších hráčů. Důkazem jsou již fungující akademie. V nich chceme vychovat nové Nedvědy, Čechy a Rosické,“ vysvětlil záměr asociace její předseda Miroslav Pelta.
„Sport je téma, kde je jasné, že síly musí spojit kraj, město a samozřejmě i republiková úroveň – jak na úrovni Fotbalové asociace, tak ministerstva školství. Jsem rád, že jsme to memorandum velmi rychle připravili, dohody se dělaly během dubna a května, schválili jsme je na zastupitelstvech kraje i města. Budu přát Fotbalové akademii, aby se v ní zrodili ti nejlepší talenti nejenom moravského, ale i českého a posléze i evropského a světového fotbalu. Samozřejmě kromě toho, že budeme mít ty talenty, bude fajn, když do budoucna tady vznikne kvalitní stánek a to nejlepší možné zázemí pro kvalitní brněnský fotbal,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.
„Jsem velmi rád, že vzniká fotbalová akademie právě v Brně. Byla zde vychována celá řada talentů a doufám, že se k této tradici vrátíme. Těší mě, že se sportu daří na celorepublikové úrovni. Podařilo se navýšit rozpočet, což nám dává poměrně reálnou šanci, že bychom mohli pomocí spolufinancování dotáhnout do konce stavbu nového fotbalového stadionu, kde budou jednou možná hrát děti z naší akademie,“ dodal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál.
„Jsem moc ráda, že se právě Brno zařazuje do té skvělé party měst a obcí, které podpořily fotbalové akademie. Těší mne spolupráce zúčastněných – to je totiž ten základní předpoklad úspěchu. Věřím, že v Brně bude fotbal úspěšný a to tedy včetně přípravy mládeže. To, že je to dlouhodobě moje priorita, je všeobecně známo. Těší mě, že rozpočtové nároky, které v tuto chvíli máme, byly už při jednání vlády potvrzeny. Můžeme tedy pracovat na systémové podpoře sportování dětí a mládeže i do budoucna. Jsem také samozřejmě ráda, za dlouhodobé úsilí Jihomoravského kraje a Michala Haška v oblasti bezpečnosti fotbalových hřišť a tedy v projektu bezpečných branek. Protože se v mé funkci kloubí ministryně školství i sportu, tak i za toto bych chtěla vyjádřit pochvalu,“ uvedla při podpisu memoranda ministryně Valachová.

REGIONÁLNÍ FOTBALOVÉ AKADEMIE FAČR
Akademie pro hráče do 14 a 15 let si kladou za cíl sjednocení výchovy nejtalentovanějších hráčů v dané lokalitě a zahájení jejich systematické práce pod dohledem špičkových odborníků. V akademiích jsou pak pro hráče zajištěny společné tréninkové a vzdělávací procesy od pondělí do pátku, preventivní programy péče o zdraví s důrazem na komplexní rozvoj mladého člověka jako hráče i osobnosti.
Samozřejmostí na půdě akademií je servis v podobě stravovacího a pitného režimu, v případě potřeby také ubytování internátního typu. Právě každodenní možnost porovnání se s nejlepšími vrstevníky a zdravá rivalita v akademiích, může hráče posunout v jejich vývoji dál. Hráči se po týdnu stráveném v akademii vrací zpět do svých klubů, v nichž absolvují soutěžní zápasy.
Na území ČR fungují od loňského roku zatím RFA v Plzni a na Vysočině v Jihlavě. V průběhu roku pak byla podepsána také memoranda o vzniku RFA v Jihočeském, Olomouckém, Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Společně s tou brněnskou by tak začátkem školního roku 2016/17 mělo být v provozu již osm akademií. Ty fungují díky vzájemné spolupráci Fotbalové asociace ČR, krajských a městských samospráv a také místních fotbalových klubů.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK