Lednice se stala hlavním městem evropského vinařství a vinohradnictví

Po deseti letech se v České republice koná jednání AREV - Asociace evropských vinařských regionů. Hejtman Jihomoravského kraje se v rámci zasedání sešel se zástupci jednotlivých regionů, a to v Multifunkčním centru zámku Lednice.

"Dneškem se potvrdilo, že jižní Morava neoddělitelně patří do rodiny těch nejšpičkovějších evropských vinařských regionů. Jižní Morava je brána ve vinařské Evropě velmi vážně. Kromě společného lobbingu, sídlo AREVu bude přeneseno do Bruselu, to se dnes odhlasovalo, je to otázka výměny zkušeností ve vinařském školství – výměnou studentů i učitelů. Mohlo by jít o vzájemné stáže, výměnu zkušeností s technologiemi na ochranu vinic a vinohradů. Tato spolupráce by mohla začít od příštího školního roku. Dohodli jsme se například se státní tajemnicí ministerstva zemědělství Bádenska-Württemberska na spolupráci s jejich špičkovou školou," uvedl po jednání hejtman Hašek.

Jak dodal, největší přínos vidí právě v navázání osobních kontaktů. "Je to velká výzva pro jihomoravskou krajskou samosprávu – vedle stávajících partnerství rozšířit náš zahraniční obzor ve Španělsku, Itálii, Francii, Německu a Rakousku speciálně o regiony, které se dlouhodobě věnují vinařství a vinohradnictví," doplnil hejtman.

Sdružení evropských vinařských regionů si v Lednici volí nového prezidenta. Regiony projednají témata jako je dopad dohody o volném obchodu mezi EU a USA na trh s vínem, podporu vinic na svazích v tradičních oblastech a další problémy, kterým členové druhé největší vinařské organizace na světě čelí. Členem Shromáždění evropských vinařských regionů jsou všechny významné pěstitelské oblasti v Evropě. Česká republika je podobně jako Lucembursko považována za jeden region. Organizace v sobě kloubí jak odborníky, vinaře, tak politické reprezentanty daných regionů.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK