Předseda Senátu Milan Štěch jednal s hejtmany o aktuální legislativě vztahující se k samosprávám

Rozšíření kompetencí kontrolního úřadu na hospodaření obcí a krajů, rozpočtové určení daní, zdravotnictví nebo návrh na změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi – to vše byla témata jednání předsedy Senátu Milana Štěcha s hejtmany v čele s Michalem Haškem v pátek 20. května 2016.

V Senátu se návrh na rozšíření pravomocí NKÚ bude projednávat ve středu 25. května. Předseda Senátu upozornil hejtmany na to, že ani jeden ze tří odborných senátních výborů změnu nepodpořil. „V Senátu zasedá 47 komunálních politiků. V jejich zájmu je chránit obce před nadbytečnou administrativou a mnohdy duplicitními kontrolami různých orgánů. Ani jeden z výborů nepřijal kladné stanovisko k této změně, která by umožnila ještě rozšířit kontrolování samospráv,“ vysvětlil Štěch. Podle Asociace krajů je navrhované rozšíření kontrolních mechanismů nadbytečné. „Kraje se nebrání důkladným kontrolám svého hospodaření. Zároveň ale postrádáme záruky toho, že kontroly budou lépe koordinovány tak, aby nezatěžovaly starosty,“ řekl hejtman Hašek. Ten také upozornil na to, že žádná z kontrol krajů v poslední době neodhalila závažné pochybení.

Na pravidelném každoročním jednání hovořil předseda Senátu s hejtmany také o návrhu Jihočeského kraje na změnu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, která má umožnit zdanění některých finančních náhrad. Asociace krajů teprve tento návrh projedná. Její předseda Michal Hašek však chce znát výsledky analýzy, kterou nechal zpracovat. „Požádal jsem ústavně-právní výbor sněmovny o vypracování analýzy dodržování smlouvy o církevních restitucích - jak ze strany státu, tak ze strany církví. Zástupci církví totiž navzdory této smlouvě podali už 111 určujících žalob, kterými žádají kraje o vydání nemovitého majetku. Je nepřijatelné, aby církve pobíraly velkorysou finanční náhradu a vedle toho se individuálními žalobami domáhaly vydání konkrétních nemovitostí,“ řekl Hašek. Podle něj už stovky podobných žalob míří také na obce.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMK