Mrazy poškodily i ovocnáře. Hejtman Hašek chce oslovit vládu a hledat řešení s univerzitou

„Jednali jsme o situaci po sérii mrazíků, které poškodily sady i vinice, o otázce závlahových systémů a možné pomoci státu zemědělcům - ať už v rámci programu rozvoje venkova, zřízením fondu nepojistitelných rizik, či marketingového fondu. Dohodli jsme se na další schůzce s ovocnáři za účasti expertů Mendelovy univerzity a Výzkumného ústavu ovocnářského, kde budeme hledat možnosti rychlé pomoci kraje našim zemědělcům a také definujeme kroky, s nimiž oslovíme Vládu ČR," uvedl hejtman Hašek.

Se starostou Kobylí Pavlem Kotíkem pak probrali také žádost o mimořádnou pomoc z rozpočtu kraje na sanaci nestabilního území v obci.

„Situace v zemědělství začíná být kritická vlivem kumulace různých vlivů – ať ekonomických, či počasí. V segmentu vepřového ztrácí Česká republika potravinovou soběstačnost, jsou velké problémy při výkupu mléka. Ceny jsou dnes likvidační, pod výrobními náklady. Rádi bychom proto oslovili předsedu vlády s nápadem uskutečnit výjezdní zasedání vlády v Jihomoravském kraji, ideálně na Břeclavsku, aby se zabývalo právě krizovou situací v oblasti zemědělství,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK