Delegace kraje zahájila návštěvu čínské provincie Hainan

Delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem, která jedná v Čínské lidové republice, zahájila dnes (27. dubna 2016) návštěvu provincie Hainan.

„Zítra podepíši na úrovni guvernéra smlouvu o přátelství a spolupráci. Hainan je turistická velmoc, nazývaná někdy čínská Havaj. Ročně ostrov navštíví 50 milionů turistů. Cestovní ruch, ale také rychle rostoucí hitech průmysl a podpora inovací, to vše bude společně s možností obchodu s vínem předmětem jednání o spolupráci. Již zítra podepíší rektoři a prorektorka VUT, Mendelovy univerzity a Masarykovy univerzity Memorandum of understanding se zdejší univerzitou. Na programu bude také jednání s vedením Úřadu pro turistiku či vedením Hainan Airlines, navštívíme zvláštní ekonomickou zónu a také speciální zónu zdravotní turistiky,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Provincie Hainan má asi deset milionů obyvatel a je ostrovem ležícím na samotném jihu Číny. Celkem má rozlohu okolo 35 000 km2 a je tedy asi pětkrát větší než Jihomoravský kraj. Provincie Hainan bude být vedle provincie Guangdong druhým smluvním partnerem Jihomoravského kraje v Čínské lidové republice, kraj též spolupracuje s provincií Hebei - tato spolupráce je zaměřena úzce na projekt lázeňské zóny v Pasohlávkách.