Hašek podepsal partnerství s největším a nejsilnějším čínským regionem

Druhým dnem pokračuje pracovní cesta delegace Jihomoravského kraje vedená hejtmanem Michalem Haškem v Čínské lidové republice. V úterý 26. dubna v podvečer hejtman podepsal partnerství s čínskou provincií Guangdong.

„Sešel jsem se s guvernérem největší – 100 milionů obyvatel - a ekonomicky nejsilnější (přes 10 % HDP Číny) provincie Čínské lidové republiky - Guangdong, abychom vyhodnotili dosavadní 2 letou přípravnou komunikaci. Bez ohledu na rozdílné velikosti jsou si oba regiony velmi podobné - patříme k regionálním lídrům v Čínské lidové republice i v České republice, vsadili jsme na vědu, výzkum, inovace, máme zájem o spolupráci univerzit, byznysu a vzájemné investice stejně jako o vinařství a vinohradnictví. Bylo mi proto obrovskou ctí podepsat oficiální Smlouvu o přátelství a spolupráci mezi provincií Guangdong a Jihomoravským krajem, která je prvním takovým dokumentem po podpisu dokumentu o strategickém partnerství České republiky a Čínské lidové republiky oběma pány prezidenty před měsícem v Praze, dá se říci, že jsme opět "průkopníky" v regionální spolupráci České republiky a Čínské lidové republiky,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Dnešní den jihomoravská delegace zahájila návštěvou firmy Preciosa v provincii Guangdong, která má 300 zaměstnanců a je úspěšná zejména na americkém trhu v segmentu luxusních hotelových řetězců. „Měl jsem možnost navštívit výrobní prostory, zajímal jsem se o pracovní podmínky čínských dělníků i o zkušenosti českých manažerů se životem a prací v Číně,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Následně delegace Jihomoravského kraje navštívila centrálu společnosti Huawei Shenzhen. „Bylo mi ctí dnes jednat také s náměstkem starosty Shenzhenu pro oblast hospodářského rozvoje Ai Xuefengem a zástupci zdejšího úřadu pro vědu a technologie. Čínští partneři mají zájem o intenzivní spolupráci s jižní Moravou, o které hovořili jako o mostu do ČR a střední Evropy. Na setkání jsme probrali konkrétní formy a možnosti spolupráce včetně prezentace Jihomoravského inovačního centra a Krajské hospodářské komory JMK,“ popsal jednání v patnáctimilionovém Shenzenu hejtman Hašek.
foto JMKfoto JMKfoto JMK