V Ořechově uctili památku padlých rudoarmějců

U příležitosti 71. výročí ukončení druhé světové války se v sobotu 23. dubna 2016 v Ořechově na Brněnsku uskutečnil pietní akt na čestném pohřebišti, kde spočívají ostatky tisícovky vojáků Rudé armády, padlých v největší tankové bitvě na jižní Moravě. Jejich památku zde za Jihomoravský kraj uctil položením květin hejtman Michal Hašek.

"Připomněl jsem dnes historická fakta - druhou světovou válku začalo nacistické Německo, naším spojencem a osvoboditelem byl Sovětský svaz, nikoliv naopak. Druhé světové válce předcházel Mnichov a ten přinesl vyhnání tisíců Čechů z jihomoravského pohraničí. Válka znamenala přes 360 tisíc obětí Čechů a Slováků v boji za obnovení a svobodu Československa, ať v uniformě na východní či západní frontě či civilistů v odboji a partyzánských oddílech, umučené vězně v Kounicových kolejích, nacistických věznicích a koncentračních táborech. Popravenou elitu národa za 1. i 2.stanného práva, Lidice, Ležáky, Javoříčko, Ploštinu... To vše předcházelo konci 2. světové války a odsunu Němců z osvobozeného Československa. Je mi líto každého zmařeného lidského života, ale vždy se budu tvrdě stavět proti překrucování a přepisování historie," řekl hejtman Michal Hašek.

Tanková bitva v Ořechově 24. dubna 1945 otevřela vojákům Rudé armády přístup k Brnu – to bylo následně osvobozeno 26. dubna. V této bitvě položilo své životy na 960 vojáků Rudé armády. Dramatické události posledních dnů války se bolestně dotkly také Ořechova, jehož dvacet obyvatel zahynulo, 176 domů bylo úplně zničeno a žádné z více než 600 stavení obce nezůstalo nepoškozeno. Sobotního pietního aktu se spolu s hejtmanem Michalem Haškem zúčastnili též představitelé Generálního konzulátu Ruské federace, představitelé Ořechova a okolních obcí, zástupci organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK