Brno a Jihomoravský kraj zjednoduší lidem cestování

K SMS jízdenkám a aplikaci POSEIDON přibude možnost nákupu předplatních jízdenek přes e-shop a platby za jednorázové jízdné bezkontaktní kartou

Po možnosti nákupu jízdenek přes sms nebo aplikaci POSEIDON v mobilním telefonu začne v Brně a poté i v celém Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje fungovat další novinka, která lidem usnadní cestování. Jihomoravský kraj a Statutární město Brno se dohodly na společné přípravě elektronického odbavení cestujících (tzv. EOC), díky kterému si cestující budou moci nakupovat jízdenky v e-shopu či za ně platit bezkontaktně platební kartou. Novinka začne od 1. 1. 2017 fungovat v Brně a nejprve budou takto k dostání předplatní jízdenky na zóny 100 + 101. Poté přibudou i jednorázové jízdenky na území města Brna. Následně se tento systém rozšíří do celého regionu.

„Během několika posledních let došlo v oblasti odbavování cestujících k výrazným technickým inovacím. Chceme využít těchto nových, ale již ověřených možností a zavést pro cestující maximálně komfortní systém placení jízdného. Přinese výhody, které současné papírové jízdenky neumožňují,“ uvedl ředitel společnosti KORDIS JMK Jiří Horský.

K pokroku v projektu došlo po vzájemné dohodě města Brna a Jihomoravského kraje. Jejich spolupráce je zásadní kvůli tomu, aby EOC mohlo fungovat v celém Integrovaném systému Jihomoravského kraje. Koordinátorem IDS JMK je právě společnost KORDIS, v níž má 51 % akcií Jihomoravský kraj a 49 % akcií město Brno.

Vedení města Brna se k zavedení tohoto systému zavázalo v koaliční smlouvě. „Pro Brno bude spuštění této nové služby současně také odstartováním nové etapy využití elektronických platebních karet. Díky novému systému bude například možné propojit platbu za parkování na parkovištích Park and Ride s městskou hromadnou dopravou. Parkovací lístek tak začne sloužit i jako jízdenka. Stejně tak bude možné na tento systém navázat další služby a možnosti jeho využití,“ popsal náměstek brněnského primátora odpovědný za investice a dopravu Richard Mrázek.

Spuštění projektu EOC v rámci společnosti KORDIS JMK předfinancuje i Jihomoravský kraj, který je jejím většinovým (51 %) akcionářem. „Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes schválili dvě smlouvy o příplatku mimo základní jmění KORDIS JMK, jako podíl Jihomoravského kraje na celém projektu EOC. První se týká částky téměř šesti milionů korun na vybudování Dopravního zúčtovacího centra, které bude základní obslužnou vrstvou elektronického odbavení, přičemž v letošním roce se bude jednat o částku tři miliony korun. Obdobně přispěje i Brno. Druhá je na částku přibližně 32 milionů korun. Ta poslouží k nákupu 1 000 nových odbavovacích zařízení v regionálních autobusech a vybraných městských autobusech brněnského dopravního podniku,“ řekl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu a majetek Roman Hanák.

Podrobná tisková zpráva ZDE (docx, 21,3 kB)

foto JMK