Hejtman Hašek vystoupil na slavnostním zasedání zastupitelů Zadarské župy

Delegace Jihomoravského kraje vedená hejtmanem Michalem Haškem byla dnes (pátek 15. dubna 2016) oficiálně přijata na zadarském županství. Hejtman Hašek zde jednal se svým chorvatským protějškem županem Stipe Zrilićem a následně vystoupil s projevem na slavnostním zasedání zastupitelstva župy.

Hlavními tématy jednání byly především možnosti rozšíření spolupráce obou partnerských regionů v oblasti turistiky a cestovního ruchu. „S županem Stipe Zrilićem jsme debatovali o spolupráci v turistice, byznysu, o výměnách studentů, fungování lektorátu českého jazyka na zdejší univerzitě,“ upřesnil témata jednání hejtman Hašek. V dalším průběhu pracovní cesty představitelé Jihomoravského kraje uctili na zdejším hřbitově památku padlých občanů Zadaru a položili zde květinové dary.

Ústředním bodem třetího dne oficiální návštěvy v Zadarské župě se jihomoravská delegace byla účast na slavnostním zasedání Zastupitelstva župy. Před zadarskými zastupiteli vystoupil s projevem hejtman Michal Hašek.

Představitelé kraje během pátečního programu pracovní cesty se na Katedře kroatistiky a slavistiky Univerzity v Zadaru zúčastnili předání knih z knižní sbírky uskutečněné na krajském úřadu zdejšímu lektorátu českého jazyka na Univerzitě v Zadaru. Výuka českého jazyka na Univerzitě v Zadaru byla zahájena od akademického roku 2011/2012. Cílem otevření lektorátu českého jazyka na Univerzitě v Zadaru je především využití jazykových znalostí nejen na poli chorvatského turismu, kde se Češi umístili na pátém místě v počtu zahraničních turistů přijíždějících do Chorvatska, ale i ve spolupráci obou partnerských regionů.

Jihomoravská delegace v průběhu pátku navštívila též partnerské město Slavkova u Brna Pag, kde je na radnici přijal starosta Željko Maržić.

foto JMKfoto JMKfoto JMK