Kraj se v Chorvatsku představuje jako špičkový inovativní region

Delegace Jihomoravského kraje vedená hejtmanem Michalem Haškem pokračuje dnes (14. dubna 2016) ve své pracovní návštěvě Zadarské župy v Chorvatsku.

V rámci druhého dne návštěvy přijal jihomoravskou delegaci místopředseda vlády Chorvatska Božo Petrov. Následně na Univerzitě Zagreb hejtman Michal Hašek zahájil prezentaci Jihomoravského kraje nazvanou „Věda, výzkum, inovace“, v rámci které představil kraj jako region špičkových inovací a inovativního podnikání.

„Ráno mne s delegací přijal místopředseda vlády Chorvatské republiky Božo Petrov, šéf nové vládní strany MOST. Diskutovali jsme o reformě veřejné správy v ČR i Chorvatsku, našich zkušenostech v čerpání fondů EU, o podpoře vědy, výzkumu a inovací i o spolupráci regionů ČR a chorvatských žup. Následovala prezentace jihomoravské Regionální inovační strategie na Záhřebské univerzitě za účasti zástupců Jihomoravského inovačního centra, Jihomoravského centra mezinárodní mobility či Regionální rozvojové agentury Jihomoravského kraje. Nyní směřujeme do chorvatského parlamentu - Saboru, kde se sejdu s předsedkyní výboru pro regionální rozvoj a po obědě budeme přijati i předsedou chorvatského parlamentu. O jižní Moravu a Českou republiku je v Záhřebu velký zájem,“ řekl v průběhu druhého dne pracovní návštěvy hejtman Michal Hašek. V rámci čtvrtečního programu se následně uskutečnil galavečer u příležitosti prezentace kraje v Zagrebu, v rámci kterého se představil například zábavní vědecký park VIDA!, dětský folklorní soubor Bystrouška nebo cimbálová hudba Strážničan.

Závěr dne patřil zdejší České besedě, Českému domu a českým krajanům. "Moc si vážím všech, kteří se věnují spolkové krajanské práci - v osvětě i kultuře. V Chorvatsku žije téměř 10 tisíc Čechů, sdružují se v 31 krajanských organizacích, mají také zastoupení na úrovni obcí a regionů podle chorvatské menšinové legislativy a Češi a Slováci mají také vlastního zástupce v chorvatském parlamentu - Saboru," uvedl hejtman Hašek.

foto JMKfoto JMKfoto JMK