Jihomoravský kraj se rozsvítí modře

2. duben je Mezinárodním dnem porozumění autismu a celosvětové kampaně „Light It Up Blue – Česko svítí modře 2016“ Krajský úřad Jihomoravského kraje v Brně na Žerotínově náměstí se proto ze soboty na neděli (z 2. na 3. dubna 2016) zahalí do modré.

Téma letošního ročníku je vzájemná komunikace. Modrá barva je symbolem komunikace. Zároveň je to i jedna z oblastí, ve které mají lidé s poruchou autistického spektra (PAS) největší potíže.
Ke kampani se také připojuje Modrá beruška - komunitní centrum rodičů a dětí s PAS, která v tento den zahajuje osvětovou výstavu fotoobrazů projektu „Společně popíráme mýty o autismu“. Obrazy budou vystaveny v restauraci Jedna báseň, Sukova 2, Brno od 2. do 30. dubna. Záštitu nad výstavou za Jihomoravský kraj převzal náměstek Marek Šlapal, který se stejně jako hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek připojí k akci také tím, že v sobotu obleče něco modrého.
„Jako rodiče dětí s PAS jsme se rozhodli bořit mýty o autismu, které stále ovlivňují myšlení veřejnosti k dané problematice. Ve společnosti panuje malé povědomí o výchově a vzdělávání dětí s PAS a s Aspergerovým syndromem. Fotograf Jiří Kokeš nafotil děti a jednoho dospělého tak, abychom pak společně s grafikem Petrem Havířem popřeli nejčastější mýty, které ubližují nejen dětem, ale i jejich rodičům,“ uvedla Eva Honková, předsedkyně neziskové organizace a koordinátorka projektu.
Modré nasvícení jako symbol zájmu a podpory je jedna věc, ale druhá je konkrétní finanční pomoc určená na aktivity, které již třetím rokem realizuje Modrá beruška pro děti s PAS a jejich rodiče – osoby pečující o osobu blízkou.