Nanofirmy lákají na Nanoden do Brna: Představíme revoluční textilii Nanobavlnu

Prasečí kejdu změní ve vodu, nátěrem na zdi vyčistí vzduch, oblečou vás do trička, které ničí zápach, to vše umí české nanotechnologické firmy. Veřejnost si nejen tyto technologie bude moct prohlédnout a vyzkoušet ve středu 16. března 2016 na Nanodni v Biology Parku Brno.

„Smyslem Nanodnů po celé České republice je ukázat veřejnosti technologické novinky, se kterými slavíme úspěchy v celém světě. Jsme sice malá země, taková nano země, ale zároveň jsme nanosupermani,” vysvětluje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR (ANP ČR) Jiří Kůs. První Nanoden proběhl s velkým úspěchem minulý rok v Liberci.
„Ukázalo se, že veřejnost o českých nanotechnologiích toho moc neví, často pokládají výrobky, které už si dnes můžeme koupit, za sci-fi. I proto jsme se rozhodli v Nanodnech pokračovat. Vidíme, že to má smysl,” dodává. Česká republika má v oblasti nanotechnologií registrovanou řadu patentů, navíc v Liberci vznikl nanospider, první přístroj na průmyslovou výrobu nanovlákna.

Češi představí revoluční nano materiál

Na Nanodni v Brně se poprvé představí revolučního materiálu Nanobavlna, který poslední rok vyvíjela firma nanoSPACE, výrobce ložních textilii z nano materiálů. „Jedná se o materiál, který nemá v celém světě obdobu. Nanobavlna je sendvič z bavlněného saténu, nanovlákenné membrány a mikrovlákenné textilie. Zachovává tak pozitivní vlastnosti bavlny, ale zároveň díky nanovlákenné textilii zabraňuje shromažďování a množení roztočů a jejich alergenů v přikrývkách, polštářích a matracích,” vysvětluje technický ředitel nanoSPACE Josef Handrejch. Oproti dosavadním antialergickým materiálů má Nanobavlna tu výhodu, že se praním neničí její vlastnosti a především, je to jediný antialergický materiál vhodný pro výrobu klasického ložního povlečení.

Pořadatelem akce je Asociace nanotechnologického průmyslu ANP ČR. Nad akcí Nanoden Brno převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. Dalšími oficiálními partnery jsou Magistrát města Brna, Biology Park Brno, Jihomoravské inovační centrum a Krajská hospodářská komora Jižní Moravy.

Další podrobnosti:
http://www.nanoasociace.cz/akce/ 
https://www.facebook.com/events/1750316985200335/