Výstava přibližuje desetiletí jihomoravských záchranářů

Deset let jednotné Zdravotnické záchranné služby v podmínkách Jihomoravského kraje (ZZS JMK) přibližuje výstava, kterou v úterý 16. února 2016 ve foyer sídla Jihomoravského kraje zahájil hejtman Michal Hašek a ředitel organizace Milan Klusák.

„Jsem přesvědčen, že jihomoravská záchranka dělá maximum pro to, aby každý její výjezd byl výjezdem úspěšným - aby přijela včas na místo, kde je to potřeba, a pomohla všem, kdo tu pomoc potřebují. Chci poděkovat všem zaměstnancům Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, kterých je v současnosti téměř 600. Jihomoravský kraj za dobu své novodobé patnáctileté existence prokázal, že se o záchranku stará dobře a věřím, že tomu tak bude i v budoucnosti, a to při jakémkoliv složení krajského zastupitelstva. Záchranka začala v roce 2006 fungovat jako jednotný systém zdravotnické záchranné služby. Od té doby do ní bylo z krajského rozpočtu investováno hodně peněz, a to také do jednotlivých výjezdových stanovišť,“ řekl při slavnostním zahájení výstavy hejtman Michal Hašek, který následně připomenul, že právě Brno by mohlo být v současnosti ukázkou moderní záchranářské medicíny a toho, jak má vypadat moderní systém zdravotnické záchranné služby. „Dokončujeme zde třetí nové výjezdové stanoviště, které bude brzy otevřeno na Ponavě, a záchranka tak bude moci opustit historické prostory na náměstí 28. října,“ konstatoval Michal Hašek.

„Za uplynulých deset let se razantně zvýšil počet výjezdů, drtivá většina z nich byla úspěšných, kdy se podařilo zachránit lidský život nebo ochránit lidské zdraví. Pevně doufám, až tady bude stát někdo další za deset let a záchranka bude slavit dvacáté výročí, budeme na zdravotnickou záchrannou službu pyšní. Budeme se ji snažit nadále podporovat investicemi do vybavení, do techniky, do budov, ale hlavně do lidí. K čemu by nám byly moderní sanitky, miliardy korun do betonu, kdybychom neměli kvalifikované záchranáře a nedokázali se o tyto lidi postarat,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Pro veřejnost bude prezentace zpřístupněna v pracovní dny od 17. do 24. února 2016 vždy od 8 do 17 hodin. Jde o putovní výstavu, která v dalších týdnech bude ke zhlédnutí postupně v březnu na Vyškovsku, v dubnu na Břeclavsku a Hodonínsku, v květnu na Blanensku a na závěr v červnu ve Znojmě. Kromě výstavy bude ZZS JMK pořádat veřejné osvětové akce s tematikou ZZS a poskytování první pomoci. Informace o všech připravovaných akcích k desátému výročí jednotné ZZS JMK najdete na webových stránkách organizace www.zzsjmk.cz .

foto JMKfoto JMKfoto JMK