Prezident pokračuje v návštěvě kraje. Zamířil do Zetoru

Druhým dnem pokračuje v úterý 26. ledna 2016 návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana na jižní Moravě. Prezidenta po všechny tři dny návštěvy doprovází hejtman Michal Hašek.
Úterní program zahájil prezident republiky Miloš Zeman návštěvou společnosti Zetor Tractors, tradičního výrobce zemědělské techniky.
V doprovodu vedení společnosti si Miloš Zeman a Michal Hašek prohlédli nový designový koncept Zetor by Pininfarina, který ztvárňuje budoucí směřování podniku. Další bodem prezidentova zastavení v Zetoru byla návštěva montážní haly a seznámení s procesy modernizace ve výrobě. Na závěr prezidentovy návštěvy proběhla diskuze se zaměstnanci. „Když v roce 2009 zasedali na jižní Moravě ministři zemědělství Evropské unie, každý z nich si odvezl svůj malý funkční model Zetor 25 A. Stejně tak Jihomoravský kraj zrenovuje tento typ traktoru a poskytne ho jako dar do Číny na Farmu československo-čínského přátelství. I v Číně vědí, že zde v Brně jsou šikovní lidé, kteří v padesátých letech pomohli a dodali zemědělskou techniku, která tehdy odvrátila hladomor. Zetor tam má svůj pomník a muzeum. Lidé v Číně mě žádali, jestli existuje nějaký kontakt na jejich rodiny, příbuzné. Ve spolupráci s vedením vaší firmy budu hledat kontakty na rodiny těch, kteří před více než šedesáti lety šířili dobré jméno naší republiky a Zetoru i v Asii,“ konstatoval při návštěvě Zetoru hejtman Michal Hašek, který nabídl výrobci traktorů pomoc kraje při hledání odbytišť na evropských i mimoevropských trzích.
Prezident Miloš Zeman mimo jiné poblahopřál Zetoru k nedávnému prodeji 50 traktorů do Íránu. Zdůraznil, že v současné době je nejdůležitější rozvíjet partnerství a komunikaci mezi lidmi, ať už jde o výměnu studentů nebo podnikatelů. „Jsem zásadním odpůrcem jakékoliv blokády, protože ničemu nepomáhá,“ řekl při besedě se zaměstnanci Zetoru Miloš Zeman.
1 324 306. Přesně tolik traktorů se vyrobilo za dosavadní historii v společnosti Zetor. Traktor s tímto pořadovým číslem podepsal prezident Zeman při své návštěvě podniku.
 

foto JMKfoto JMK