Odpolední program prezidenta republiky patří Blanensku a Tišnovsku

V odpolední části programu prvního dne své návštěvy (25. ledna 2016) v Jihomoravském kraji zamířil prezident Miloš Zeman na Blanensko.

V Černé Hoře se uskutečnil pracovní oběd pořádaný na počest návštěvy prezidenta republiky za přítomnosti členů Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zvolenými za Jihomoravský kraj. Prezident poté v doprovodu hejtmana Michala Haška navštívil společnost ČKD Blansko Engineering, která je dodavatelem technologického zařízení pro vodní elektrárny a čerpací stanice. Při besedě se zaměstnanci této společnosti prezident Miloš Zeman informoval o perspektivě vodních elektráren v Tadžikistánu, kde je jejich potenciál využit jen na 5 procent.

Při návštěvě společnosti Adast systems prezident v diskusi se zaměstnanci hovořil též o navázané spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Republikou Tatarstán. „Jedná se v současnosti o nejbohatší část Ruské federace, kde je životní úroveň čtyřikrát vyšší, než je průměrná ruská úroveň,“ konstatoval prezident Zeman, který v této souvislosti přišel s nabídkou zprostředkování kontaktů. „Prezident Tatarstánu nás navštíví začátkem dubna,“ upřesnil český prezident termín návštěvy. Miloš Zeman nabídl účast zástupcům firmy také v rámci podnikatelské mise na jeho letos plánované cestě do zemí Latinské Ameriky.

Hejtman Hašek v diskusi zmínil mj. letos zahajovanou opravu krajské silnice z adamovské části Ptačina do Brna-Útěchova. „Co se týká meziregionální spolupráce, letos v dubnu povedu jihomoravskou delegaci včetně podnikatelů do dvou jihočínských provincií – Guangdong a Hainan. Co se týká investice z čínské provincie Hebei v Pasohlávkách, nečekáme záplavu čínských pacientů, jak psala některá média, jde o klasickou investici. Z dvanácti lázeňských budov bude jedna věnována tradiční čínské medicíně a zbývajících jedenáct bude poskytovat klasickou středoevropskou lázeňskou péči. Letos v létě podepíšeme realizační dohodu a pokud půjde vše dobře, tak v roce 2019 budeme – věřím, že společně, pane prezidente-, otevírat nové lázně v Pasohlávkách,“ uvedl hejtman.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK