Rada podpořila Národní památkový ústav ve věci prohlášení bývalé káznice a věznice na Cejlu za kulturní památku

Rada Jihomoravského kraje vyjádřila na návrh hejtmana Michala Haška ve středu 13. ledna 2016 všemi hlasy podporu podnětu Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů k zahájení řízení o prohlášení objektu bývalé káznice a věznice v Brně na Cejlu s kaplí Nanebevzetí Panny Marie za kulturní památku.

„Chceme tímto symbolickým gestem uctít památku všech vězněných a popravených obětí totalitních režimů a uchování paměti pro budoucí generace. Jasně se stavíme za památkáře v aktuálně rozběhnutém sporu o to, zda věznice má nebo nemá mít statut kulturní památky,“ uvedl hejtman Michal Hašek a dodal, že osobně považuje za neuvěřitelné, že náměstek brněnského primátora pro kulturu Matěj Hollan se chová tak „kulturně“ k prostředí věznice, že tam poslal stavební firmy okamžitě zahájit stavební práce bez předchozího historického památkového průzkumu.

„To je pro mne naprosto neuvěřitelné a ukazuje to, jaký má vztah pan Hollan k historické paměti našeho národa. Je to místo, kde byly vězněny stovky, možná tisíce odbojářů v dobách totalitních režimů a desítky tam byly popraveny. Myslíme si, že tento objekt si zaslouží památkovou ochranu. Máme v té věci jiný pohled a jiný názor než má pan náměstek Hollan,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Jak doplnil náměstek hejtmana Roman Celý, nejde o žádný tah, jak zabránit rekonstrukci tohoto objektu. „Pouze zde máme daleko větší jistotu, že bude tento objekt hlídán z pozice Národního památkového ústavu jako pietní místo, které si to jednoznačně zaslouží. Nemůže přijít, jak jsme si ověřovali, k nějakému omezení přílivu prostředků. Spíše naopak, podtrhne se význam tohoto pietního místa,“ řekl náměstek Celý.