foto 1 foto 2

Rekonstrukce bitvy tří císařů

Poblíž obce Tvarožná na Brněnsku pod kopcem Santon se v sobotu 5. prosince 2015 uskutečnila tradiční rekonstrukce střetu z bitvy tří císařů. Spolu s představiteli Jihomoravského kraje ji zhlédly tisíce diváků.

„Scházíme se slavkovském bojišti 210 let od okamžiku, kdy tady proběhla jedna z nejkrvavějších bitev v našich a evropských dějinách. Čas už zavál všechny stopy této bitvy, ale pamatujme na to, že v ní padlo dvacet tisíc vojáků všech bojujících armád a minimálně stejné množství obyvatel tohoto regionu. Naše setkání má být tedy připomínkou a úctou všech obětí válek, žádnou oslavou. Velmi děkuji všem, kteří se jakkoliv podíleli na organizaci letošních vzpomínkových akcí k 210. výročí bitvy u Slavkova. Samozřejmě přeji císaři Napoleonovi Marku Schneiderovi, aby vše bylo podle historie a Napoleon zvítězil. Dovolil jsem si udělat výjimku a medaili Marku Schneidrovi předat už včera,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Bitevní ukázka za účasti přibližně 2000 vojáků v dobových uniformách byla připomínkou desítek tisíc obětí z řad vojáků i civilního obyvatelstva, které si bitva u Slavkova v roce 1805 vyžádala.

U Slavkova v roce 1805 zvítězilo vojsko francouzského císaře Napoleona nad armádami ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Spojenci měli výraznou přesilu. Napoleon však odvážným manévrem nečekaně zaútočil na pozice Rusů a Rakušanů na Pratecké výšině a bitvu vyhrál. 
foto JMKfoto JMKfoto JMK