Soutěž České hlavičky zná letošní vítěze

Za přítomnosti radního Jiřího Jandy byly v prostorách krajského úřadu v Brně v pondělí 19. října 2015 oficiálně oznámeny výsledky letošního ročníku soutěže České hlavičky. Odborná porota složená z významných vědců z univerzit a Akademie věd ČR vybrala vítěze pěti kategorií. Soutěž je mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Cílem je popularizace vědy a podpora nadějných středoškolských studentů.

Například cenu v oblasti přírodních věd získali Martin Vondrák a Tomáš Heger z Olomouce za katalýzu nukleotických ribozymů. Z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace byla oceněna práce Vojtěcha Suchánka z Brna, Barbora Čechová z Brna obdrží na dnešním večerním slavnostním vyhlášení v brněnském Sono Centru ocenění za výzkum helikázy Rothmund-Thomsonova syndromu. V oblasti společenských a humanitních věd zvítězil student Gymnázia Chotěboř Vlastimil Rasocha, který zkoumal vztah mezi diskriminací a podváděním v ekonomii, oceněn byl například také Jakub Topič, který navrhl automatickou meteorologickou stanici a zároveň webové rozhraní, na němž se zobrazují naměřená data.

České hlavičky jsou projektem zaměřeným na podporu talentované mládeže - je zaměřen na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy. Podrobnosti o soutěži na www.ceskahlava.cz .

foto JMKfoto JMKfoto JMK