Hejtman Hašek podepsal smlouvu zajištující obci Bulhary 5 milionů na stabilizaci svahu

Pět milionů korun z Rezervy k financování mimořádných potřeb kraje v případě ekologických či přírodních katastrof uvolnil Jihomoravský kraj na pomoc obci Bulhary na Břeclavsku. Hejtman Michal Hašek podepsal ve čtvrtek 25. června 2015 smlouvu, díky níž obec může spolufinancovat nákladný projekt Stabilizace svahu Bulhary. Loni v září v Bulharech po silných deštích došlo k sesuvu dlouho nestabilního svahu. Hejtman proto musel vyhlásit stav nebezpečí.

„Jsem moc rád, že se po loňských sesuvech a vyhlášeném stavu nebezpečí podařilo v Bulharech v rekordně krátké době již téměř dokončit nákladný evropský projekt, který pomůže nejen obyvatelům Bulhar, ale celému regionu. Jihomoravský kraj se rozhodl pomoci a doufám, že tamním lidem zajistí stabilizovaný svah bezpečí na desítky let,“ uvedl po podpisu smlouvy hejtman Michal Hašek.

Obec sice již dříve získala peníze ze Státního fondu životního prostředí na sanaci svahu, nicméně v září po vyhlášení krizového stavu museli hasiči svah okamžitě zpevnit. Celá stavba se tak prodražila o 19 milionů korun. Fond sice obci Bulhary navýšil dotaci, nicméně vznikly vícenáklady, se kterými se Jihomoravský kraj rozhodl tamním obyvatelům pomoci. Prostředky poslouží mimo jiné na odstranění břehových porostů a doprovodnou výsadbu.

Smlouvu si z Krajského úřadu Jihomoravského kraje odvezl starosta Bulhar Jiří Osička.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK