Michal Hašek se vyjádřil k problematice Velké ceny i k rozpočtovému určení daní

Hejtman Michal Hašek dnes (25. 6. 2015) poskytl médiím po zasedání krajského zastupitelstva odpovědi na dotazy týkající se Velké ceny a rozpočtového určení daní.

 

ČT: Pane hejtmane, ze začátku Vás poprosíme o reakce na vystoupení Karla Abrahama v Rádiu Impuls, kde Vás osočil, že lžete. Co na to říkáte?

Já nebudu osobní. Mně na rozdíl od Karla Abrahama jde skutečně o budoucnost Velké ceny. To znamená, že i dnes přes všechny invektivy, které zazněly na moji adresu, jsem jako hejtman předložil zastupitelstvu návrh, aby jižní Morava nadále podporovala Velkou cenu. Pokud o ni vůbec stojí Karel Abraham. Stanovili jsme jasné podmínky. Chceme společné jednání města, kraje a ministerstva – ta už koneckonců začala pondělní schůzkou tady na hejtmanství s primátorem Vokřálem a ministryní Valachovou. Za druhé: řekli jsme, že chceme poskytnout finanční prostředky, a to podle podmínek usnesení vlády - pro ně hlasoval i pan Babiš a hnutí ANO ve vládě – a podle podmínek rozhodnutí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. A dále na návrh opozice schválilo zastupitelstvo také výzvu Brnu, aby nám poskytlo „nezačerněný“ audit ke GP ČR, abychom měli k dispozici kompletní dokument. Pokud Automotodrom a Dorna skutečně stojí o veřejné peníze, po dnešku je jasné, že kraj je stále ochoten je dát, a teď jde o to, abychom se domluvili na podmínkách.

ČT: Vy jste ale loni slíbil Carmelo Ezpeletovi při loňském konání Moto GP tady v Brně, že pokud se nepodaří sehnat peníze z veřejných prostředků, tak zalistovací poplatek na rok 2015 zaplatí sám kraj. Jaktože se to změnilo, jaktože jste toto nedodržel?

Peníze tady jsou a Velká cena respektive Automotodrom je odmítá převzít. Tady je k dispozici 50 milionů korun, takže teď lžete Vy, když říkáte, že něco nenabízíme. My nabízíme na letošní zalistovací poplatek 50 milionů. Pokud vím, tak město Brno má připraveno dalších deset milionů, takže jestli tuto mediální interpretaci má Automotodrom a pan Smetana, tak já Vám jako hejtman říkám, že to není pravda a je připraveno 50 milionů korun pro letošní ročník Velké ceny.

ČT: Ale je to podmiňováno podepsáním smlouvy, která je pro ně nevýhodná…

Podívejte se, pokud někdo chce veřejné peníze, musí přijmout také podmínky, které dá veřejný sektor. Když si půjdete kamkoli požádat o dotaci, tak Vy sama si nebudete určovat podmínky. Jsou vždycky nějaké podmínky, za kterých se dávají veřejné peníze. Jestli si Automotodrom přeje nějaké peníze, ať si je vyjedná se soukromými subjekty, jestli je chce od státu, kraje nebo města, musí akceptovat, že stát, kraj nebo město bude mít také podmínky, které vyplývají ze zákona. My hospodaříme s veřejnými penězi, nikoli se svými soukromými penězi a my za ně máme také trestní odpovědnost.

ČT: Já se ještě zeptám k té pondělní večerní schůzce. Pan primátor si z toho odnesl něco jiného, než potom bylo vlastně řešeno na zastupitelstvu. Vy sám jste říkal, že se ohrazujete proti tomu, že primátor slyšel něco jiného. Ale třeba náměstek Matěj Hollan nám včera řekl, že lžete, že už jsou na to zvyklí. Co říkáte tady k tomu?

Tak já myslím, že krajská volební kampaň začala. Hnutí ANO s podporou vlastních médií – to znamená Mladé fronty a Impulsu, možná za přispění redaktorů některých dalších médií, už na tuto vlnu naskakují. Matěj Hollan, když se divám doleva doprava, v té kanceláři neseděl. Takže jak si může náměstek Hollan vůbec dovolit komentovat schůzku, u které nebyl, to netuším – to za A. Za B – já nemám pocit, že bychom odcházeli každý s něčím jiným. Pan primátor tam slyšel jasná slova od paní ministryně, slyšel tam jasná slova ode mě. Já jsem tam přečetl krajský posudek o tom, že k textu smlouvy, který schválila Rada Brna a o které tvrdil Vokřál, že ji nechá v úterý schválit na 50 milionů, že k takovému textu kraj přistoupit nemůže. To pan primátor jasně slyšel a slyšelo to i ministryně. Nicméně jsme se dohodli na tom, že chceme dál jednat o podmínkách, které by umožnily kraji a státu dát finanční prostředky už na letošní Velkou cenu zároveň s městem Brnem. To byl závěr té pondělní schůzky.

ČRo: O těch podmínkách – myslíte, že se dá říct, že budete spíše precizovat, když to zjednoduším, krajský návrh smlouvy, nebo ten městský návrh smlouvy?

Jestli se má situace odblokovat, tak je úplně jedno, jestli je základem městský nebo krajský návrh smlouvy. Podstatné je, aby to byla smlouva, která zajistí, že se motorky v Brně pojedou. To znamená, že to teď není o egu primátora nebo hejtmana, nebo o čemkoli podobném. To je o tom, že veřejný sektor bude společně definovat podmínky, a já předpokládá, že pokud pan Abraham má reálný zájem, aby se tady Velká cena jela, jak letos, tak v příštích letech, tak takové podmínky přijme. Že on říká, že sám peníze nemá na zalistovací poplatek a my mu je jako veřejný sektor nabízíme, tak nechápu, v čem je problém.

ČT: Můžu jenom, jak to máte časově, zítra se sejdete s panem primátorem a celkově k té smlouvě – ono to bude asi potřeba rychle vyřešit…

Na tom se pracuje.

ČT: Takže časový horizont tam není?

Žádný Vám nedám. Já jsem sám zvědav, co bude zítra na schůzce s primátorem, ale na těch podmínkách se pracuje.

 

ČT: Co říkáte na to, že Vám pan ministr Babiš nechce dát peníze na rozpočtové určení daní navíc?

Pro mne i ostatní kolegy hejtmany je to velké překvapení. My jsme se za prvé na tom, že stát vrátí krajům koeficient RUDu, který platil do roku 2011 a sebral ho Miroslav Kalousek, s panem Babišem domluvili už loni v dubnu. Tento závazek potvrdila také Sobotkova vláda na několika jednáních s hejtmany a koneckonců my máme také společnou schůzku ke státnímu rozpočtu už příští středu 1. července jako hejtmani České republiky a Vláda České republiky. Čili budeme trvat na tom, aby tento vládní slib byl dodržen. Navíc vláda už poslala do Poslanecké sněmovny příslušný návrh zákona a pan Babiš jako vicepremiér a ministr financí má mandát obhajovat tento návrh. Pokud změnil názor, měl by toto oznámit jak premiérovi Sobotkovi a vládní koalici, měl by to oficiálně oznámit hejtmanům příští týden, říct proč změnil názor a eventuálně jaký jiný postup jako ministr financí navrhuje. Reálně pro to neexistuje žádný praktický důvod, proč by RUD neměl být změněn k 1. lednu 2016. Dlouhodobě s tím počítalo ministerstvo financí ve vlastních materiálech, dlouhodobě s tím počítají i kraje, když teď začínají připravovat rozpočet na rok 2016. Já osobně se domnívám, že to je velmi nemotorná hrátka Andreje Babiše před blížícími se krajskými volbami. Je vidět, že ztrácí nervy.

ČT: Přistoupíte na to, že by Vám 3,5 miliardy na rozpočtovém určení daní chybělo, ale naopak byste dostali 5 miliard na silnice?

Podívejte, to jsou úplně jiná čísla. Prostě peníze na rozpočtovém určení daní to jsou peníze, které jsme v minulosti měli. Krajům je sebral pan ministr Kalousek a tehdejší Nečasova vláda. Čili my nechceme nic navíc. Rozpočtové určení bylo počítáno před mnoha lety a souviselo s tím, které všechny kompetence kraje převzaly – nemocnice, sociální ústavy, školství, doprava, ale také kultura, bezpečnost a další věci. To znamená, že vůbec není možné směšovat a dělat tady nějaký handl mezi penězi z rozpočtového určení daní a mezi penězi ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravu silnic. Všichni víme, v jakém stavu ty silnice jsou. Stát je převedl krajům před více než deseti lety absolutně podfinancované s velkým vnitřním dluhem, a nyní je dobře, že Sobotkova vláda je vlastně prvním kabinetem, který se rozhodl krajům pravidelně pomáhat s financováním oprav silnic. Čili žádný handl RUD za silnice prostě nepřipadá v úvahu.

ČT: Takže je pro Vás nepřijatelné, aby se to o ten rok posunulo.

Teď jsem znova řekl, je to prostě nepřijatelné, protože existuje jasná dohoda, potvrzená i Babišem, jeho vlastním ministerstvem, potvrzená v řadě písemných materiálů ministerstva financí včetně návrhu do vlády. Existuje tady usnesení vlády, ona koneckonců předkládá ten návrh jako vládní návrh zákona, to není nějaká poslanecká iniciativa nebo návrh zastupitelstva některého z krajů. A Andrej Babiš si prostě vybral špatné místo a špatný čas, kdy spustil krajskou volební kampaň. Tímhle způsobem hnutí Ano body v krajích nenasbírá.