Historicky poprvé se nad financováním Moto GP sešli ministryně školství, jihomoravský hejtman a brněnský primátor

Současnost i budoucnost Velké ceny Brna byly tématem pondělního večerního několikahodinového jednání, na které hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek pozval novou ministryni školství Kateřinu Valachovou a brněnského primátora Petra Vokřála. Sdělení pro primátora bylo jednoznačné. Kraj ani stát po právní analýze nemohou k předložené smlouvě, kterou budou v úterý schvalovat brněnští zastupitelé, přistoupit.

„Pokud by text smlouvy zůstal tak, jak je dnes, nemůže k němu Jihomoravský kraj na základě doporučení krajských právníků přistoupit. Důvodem je, že máme stanoveny usnesením vlády a rozhodnutím ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jasné podmínky pro to, kdy můžeme podpořit Automotodrom jako pořadatele Velké ceny. Klíčovou podmínkou je veřejná podpora,“ sdělil hejtman Michal Hašek.

Jak však doplnil, bude kraj hledat řešení „Včetně možných doplňků a jednání o textu smlouvy, aby se pod ni mohly s klidným svědomím podepsat všechny strany a přineslo to kýžený efekt. Tedy abychom měli jistotu, že se motorky pojedou v Brně nejen letos, ale aby se vytvořil prostor pro jednání pro roky budoucí,“ objasnil hejtman. Ten velmi uvítal, že se nová ministryně na úvod svého mandátu vložila do záležitosti budoucnosti Velké ceny.

„Přeji si hladké pořádání Moto GP 2015, ale ještě více si přeji pokračování tohoto úspěšného podniku i v následujících letech. Pokládám to za důležité nejen pro město Brno, region, kraj, ale i pro Českou republiku. Jako ministryně respektuji usnesení vlády, kterým podpořila konání Moto GP částkou 30 milionů korun. Na srdci mi samozřejmě leží, abychom se nedopustili nedovolené veřejné podpory, takže v této věci budu vyčkávat rozhodnutí obou zastupitelstev, ale jsem připravená aktivně v této věci komunikovat s ministryní pro místní rozvoj i s antimonopolním úřadem, abych případně přispěla k nalezení skutečného řešení věcí,“ uvedla ministryně Kateřina Valachová.

Ta také avizovala, že se v nejbližších dnech chce setkat s pořadateli Velké ceny. „Chci se setkat s panem Ezpeletou a s Dornou, abych přispěla k podpoře toho, aby se Moto GP uskutečnilo úspěšně nejen v roce 2015, ale i v následujících letech,“ uvedla.

Primátor Petr Vokřál byl rád za možnost jednat s oběma stranami. „Podstatná je ochota všech stran najít řešení nejen pro letošek, ale i pro roky další. Zítra přímo na zastupitelstvu budeme hledat konsensus tak, abychom projednali smlouvu a zároveň byla možnost přistoupení dalších veřejnoprávních subjektů k této smlouvě jakoukoliv formou. Budu možná formulovat úpravy některých usnesení, které k této smlouvě budeme zítra přijímat,“ řekl po jednání brněnský primátor Petr Vokřál.

 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK