K nejlepším studentům patří i ti Jihomoravští

Luboš Vozdecký z Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov a Martin Buchta ze Střední průmyslové školy elektrotechnické a informačních technologií Brno. Dva studenti jihomoravských škol, kteří uspěli v prestižním pátém ročníku soutěže Nejlepší student. V konkurenci 121 přihlášených studentů vybrala porota čtyři vítěze, kteří o svých kvalitách všechny přesvědčili ve finále v Jičíně.

Nejlepší mladý vědec v Evropě Luboš Vozdecký
Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov

Kreativní umělkyně a sklářka Magdaléna Nešněrová
Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor

Elektrotechnik, modelář a strojvůdce Martin Buchta
Střední průmyslová škola elektrotechnická a informačních technologií Brno

Chemička a folklorní tanečnice Lucie Brichová
První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové

Všichni studenti své nominace znamenitě obhájili a jejich školám právem patří titul Nejlepší škola 2015. „Jsem z výkonů těch mladých lidí ohromen. V každém studentovi vidím kousek sebe, hlavně v jejich zaujatosti. Tak přesvědčivý projev na veřejnosti bych ale v jejich věku nesvedl. Finálové prezentace všech studentů byly bezprostřední, zajímavé a velice vyrovnané,“ sdělil za organizátora soutěže Vladimír Šulc po vyhlášení soutěže.
A jaký je recept k dosažení takových úspěchů? „Je to možná o odvaze podívat se na věci trochu jinak,“ uvedl Václav Klement, ředitel a učitel Luboše Vozdeckého.
Soutěž přináší nejen příjemné finanční odměny pro studenty a školy, tedy podporu vzdělání a mladé generace, má také prezentovat kvalitu studentů a našich škol. „Je velice příhodné, že tuto soutěž organizuje právě firma MICRORISC. Zdánlivě malá firma z Jičína má obrovský přesah a význam. Prestižní ocenění Česká hlava je toho důkazem,“ uvedl starosta města Jičína Jan Malý.

Představení vítězů:
Nejlepší student v kategorii Nadějný vědec Luboš Vozdecký se zabývá experimentálním studiem valivých pohybů. Za popis nových aspektů valivého odporu si získal uznání vědecké obce a sbírá významná ocenění, např. v mezinárodní soutěži pro mladé vědce EUCYS. Od Evropské komise ve Varšavě převzal prestižní cenu pro nejlepšího mladého vědce v Evropě. Na podzim 2014 byl přizván na konferenci pro mladé vědce ve Stockholmu – SIYSS, která proběhla při příležitosti předávání Nobelových cen. Chápání původu valivého odporu lze aplikovat při konstrukci materiálů s nižším valivým odporem. Ty by se uplatnily všude, kde je valivý odpor nežádoucím jevem (ložiska, pneumatiky atd.). „Každý objev je taky o štěstí, chce to mít tak trochu haluz,“ říká skromně Luboš. Ve svém studiu bude pokračovat na University of Cambridge.

Martin Buchta zvítězil ve speciální kategorii Nejlepší student technik. Martin je nadšený modelář, průvodčí, vlakvedoucí a výpravčí. Vše na poli elektrotechniky, elektroniky, modelaření, strojírenství a zručnosti je mu blízké. Výsledky jeho práce jsou vidět po celé republice i na Slovensku. Renovoval několik historických lokomotiv, sestavil elektrickou tříkolku, modely tramvají, vlečných vozů či železničních modelů, a to i v měřítku pro vození lidí. Úspěšně se zúčastnil mnohých soutěží, např. v Merkur perFEKT Challenge získal 2. místo za stavbu synchronního generátoru. Věnuje se také společenským akcím pro děti a veřejnost. „Poté, co jsem si opravil starý šlapací šicí stroj, se učím šití na stroji. Pečení zákusků a dortů se věnuji pro přivýdělek. Fotografuji se starými typy fotoaparátů s domácí výrobou fotografií. Učím se hrát na banjo,“ doplňuje své aktivity Martin.
Více informací na www.nejlepsistudent.cz

(jmk, as)
foto JMKfoto JMK