Hašek vyzval Babiše, ať dodrží sliby o rozpočtovém určení daní. Hejtmani se sejdou s vládou

Hejtmani a vláda budou na společném jednání 1. července 2015 jednat o přípravě státního rozpočtu na rok 2016. Neznámou otázkou při jeho sestavování je výše podílu krajů na výnosu DPH od ledna 2016.

„Je otázkou zda počítat či nepočítat s penězi na rozpočtové určení daní. Na základě jednání hejtmanů a ministra financí loni v dubnu byla připravena novela zákona o rozpočtovém určení daní, která navrací původní koeficient do stavu roku 2011. Tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek krajům ubral a městům a obcím přidal. Jde tedy o návrat koeficientu 8,92 % z výnosu DPH pro kraje, což znamená asi 3,5 miliardy korun do rozpočtů krajů, pro Jihomoravský kraj jde přibližně o 350 až 370 milionů korun. Vláda tento návrh schválila jako koaliční, zaznamenal jsem ovšem, že ministr Babiš začal při projednávání této novely zákona ve sněmovně vést jakousi polemiku, jestli není lepší těch 3,5 miliardy krajům zrušit a dát na potřebnější věci,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Konkrétně podle stenozáznamu ministr Babiš uvedl: „Máme strašně napjatý rozpočet a čekají nás těžká jednání, tak teď přemýšlím, jestli není lepší možná těch 3,5 mld. těm krajům zrušit a možná koupit Chovancovi ty bitevní vrtulníky, protože my potřebujeme, když bude zase nějaká teroristická akce. Nebo možná bychom mohli dát miliardu do sportu pro děti. Takže děkuji za námět a možná si to vezmu na koaliční radu a v rámci toho rozpočtu budu o tom přemýšlet. A možná začnu vyjednávat s našimi koaličními partnery, jestli fakt není lepší to možná zrušit a ty 3,5 mld. dát na potřebnější věci“.

Hejtman Hašek se vůči tomuto vyjádření důrazně ohradil. „Osobně nechápu, že se tak může chovat koaliční člen vlády, navíc předseda jedné z koaličních stran. On tam zastupuje vládu, od které měl mandát návrh zákona prosazovat. Prvního července se sejdou hejtmani a vláda nad přípravou státního rozpočtu na rok 2016 a já určitě položím otázku, jestli vláda nezměnila stanovisko, protože z vystupování pana Babiše by si nezasvěcený laik mohl myslet, že vláda stanovisko mění. Ministr Babiš musí říci důvody a iniciovat koaliční jednání. Nicméně všichni hejtmani počítají s tím, že vláda dodrží svůj závazek a bude přijat zákon o novele rozpočtového určení daní a krajům se vrátí peníze, které jim v minulých letech sebral Miroslav Kalousek. Jestli má Andrej Babiš názor odlišný od stanoviska vlády, měl by ho veřejnosti jasně říci. Je ale neférové, aby koaliční místopředseda vlády, který obhajuje vládní stanovisko ve sněmovně, polemizoval s rozhodnutím vlády, pro které sám hlasoval,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.