České ručičky se dostaly do rukou 22 učňů

Na brněnském výstavišti se ve středu 17. června 2015 uskutečnil galavečer sedmého ročníku přehlídky České ručičky. Svojí účastí podpořil přehlídku předseda vlády Bohuslav Sobotka spolu s hejtmanem Michalem Haškem. Z jejich rukou převzalo 22 žáků učňovských oborů zlatou plaketu Českých ručiček a čestné uznání.
Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že dostatek kvalifikovaných řemeslníků je nepostradatelný pro chod ekonomiky. „Podpora učňovských oborů u nás dostala v minulých letech konkrétní podobu. Učni vybraných učebních oborů mohou již šestým rokem získat prospěchová stipendia. Obory, které jsou touto stipendijní politikou kraje podpořeny, jsme vybírali po konzultaci s úřady práce. Jak ukazují statistiky, jde o jeden z pobídkových faktorů při rozhodování o tom, na kterou školu podat přihlášku,“ řekl hejtman.
„O naší zemi se vždy zejména v okolních zemích vědělo, že naši lidé mají zlaté české ruce. V Jihomoravském kraji děláme vše pro to, aby díky těm, kteří řemeslo umí, bylo ctí pro každého řemeslníka být členem cechu. Proto podporuji učňovské školství a jsem rád, že tato soutěž pomáhá k tomu, aby i v budoucnu bylo prestižní záležitostí dobře ovládat svoje řemeslo,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Přehlídka České ručičky vybrala v letošním roce 22 vítězů celorepublikových finále soutěží odborných dovedností, a to v oborech zahradník/zahradnice, kosmetička, kadeřník/kadeřnice, kuchař/kuchařka, číšník/servírka, cukrář/cukrářka, automechanik, autolakýrník, karosář, mechanik-seřizovač, obráběč kovů, zámečník, elektrikář-slaboproud, elektrikář-silnoproud, instalatér, klempíř, pokrývač, tesař, mechanik plynových zařízení, kominík, lesní mechanizátor a opravář zemědělských strojů.
Přehlídku vyhlašuje Jihomoravský kraj společně s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvem zemědělství, ministerstvem průmyslu a obchodu, ministerstvem práce a sociálních věcí a Hospodářskou komorou ČR. Organizuje ji Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy. Podporuje ji Svaz průmyslu a obchodu - organizátor kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání a z firem například První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s., společnost Dynasit CZ, s.r.o., Diametral, spol. s r.o., ale také časopis Atlas školství.

Více informací o přehlídce najdete na www.ceskerucicky.org  .
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK