Summit ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny

Hejtman Michal Hašek se v úterý 16. června 2015 účastní v Praze historického summitu zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny.

„Jednání se účastním společně s hejtmanem Jiřím Běhounkem za Asociaci krajů ČR. Summit zahájil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, účastní se premiér Bohuslav Sobotka, v rámci summitu bude podepsána řada dohod a memorand o spolupráci v oblasti zdravotnictví,“ uvedl hejtman Hašek.

Summit vyvrcholí v hotelu Hilton podpisem deklarace o spolupráci a rozvoji vztahů v oblasti zdravotnictví mezi Čínou a střední a východní Evropou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček povede během summitu bilaterální jednání s resortními kolegy a s generální ředitelkou WHO Margaret Chanovou. Ve středu 17. června se účastníci summitu zúčastní slavnostního otevření První kliniky tradiční čínské medicíny při královéhradecké fakultní nemocnici.

Historicky první summit o spolupráci ve zdravotnictví pořádají Ministerstvo zdravotnictví ČR, Národní komise pro zdraví a rodinné plánování Čínské lidové republiky a Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. V panelové diskusi zazní příspěvky na téma epidemiologie a vakcinologie, onkologie, věda a léčebná praxe tradiční čínské medicíny. Na panelu podnikatelů se hovoří o certifikaci a registraci v Číně a zemích střední a východní Evropy. Dohodu o spolupráci v medicínské a lázeňské turistice uzavřel ministr Němeček loni v říjnu během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Podepsal také memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů obou zemí a dohodu o čínské podpoře projektu kliniky tradiční čínské medicíny v Česku.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK