Historici zachytí události let 1938 až 1948. Díky grantu

Jak se žilo před válkou, během ní i roky po ní. To je cílem projektu, který chce od roku 2016 spustit Jihomoravský kraj. Už na podzim vypíše grant, díky kterému historici a paměťové instituce pomohou zachytit události let 1938 až 1948.

„Při příležitosti odtajnění krytu 10 - Z jsme se dohodli se zástupci Vojenského historického ústavu, Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, že se stanou garanty projektu nazvaného pracovně Deset let, které změnily střední Evropu a jižní Moravu,“ prozradil na tiskové konferenci 15. června 2015 přímo v krytu na úpatí brněnského Špilberku hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Ten bude rád, pokud se díky grantu podaří zachytit svědectví dosud žijících pamětníků. Tedy Čechů i Němců v České republice, na jižní Moravě, v Německu i Rakousku. „Jsou to lidé, kteří mají většinou kolem devadesáti let a více. Jsem ale přesvědčený, že je pro budoucí práci historiků důležité mít tyto informace k dispozici,“ doplnil s tím, že pod patronací výše zmíněných institucí vypíše kraj tříletý grant. A to v předpokládané výši tři miliony korun na zachycení událostí.

Už na podzim by tedy mělo být jasné, o jakých tématech se budou historici s pamětníky bavit. Výstupem pak budou podklady pro další práci. „Chceme umožnit posbírat živou paměť a dál ji prezentovat v knihách, v dokumentárním filmu, díky zvukovým záznamům. Umím si představit, že hlavně pro vzdělávání mladé generace je to důležité a v republice ojedinělé. A budu rád, pokud i díky Americkému fondu výstupy představíme v odtajněném krytu 10 - Z,“ sdělil hejtman Michal Hašek s tím, že kraj chce takto navázat na brněnský projekt Rok smíření.

foto JMKfoto JMKfoto JMK