Titul Mistr tradiční rukodělné výroby mají tři ženy

Anna Búřilová z Hodonína, Zdeňka Zábojová ze Sebranic a Marie Žáková z Vnorov. Tři nové držitelky ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje za letošní rok. Ocenění ženy převzaly v neděli 14. června 2015 v rámci Svátků řemesel v Kunštátě z rukou představitelů kraje. O udělení letošních titulů rozhodla krajská rada v dubnu letošního roku.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje vznikl jako forma veřejného uznání a podpory osobám, které dokonale ovládají znalosti a dovednosti tradiční rukodělné výroby, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají toto umění dalším generacím. Uděluje se pouze v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohroženy nebo kterým hrozí zánik. Nositelé titulu mohou být dále nominováni na ocenění Nositel tradice lidových řemesel udělované Ministerstvem kultury ČR. Titul je spojený s finančním darem Jihomoravského kraje, který v letošním roce činí 10 000 Kč, a také s pamětní bronzovou plaketou z dílny akademického sochaře Miroslava Kováříka.

Anna Búřilová, Zdeňka Zábojová a Marie Žáková svou dlouholetou prací přispívají k uchování znalostí a dovedností našich předků. Jejich výrobky v sobě dodnes nesou připomínku starých časů. Všechny z oceněných při tvorbě záměrně dodržují tradici, pracují s originálními, často původními nástroji a navrací se ke starým výrobním technologiím a téměř pozapomenutým vzorům, aby co nejvíce přiblížily historii dnešku.

Další informace ZDE (doc, 121 kB).

foto JMKfoto JMKfoto JMK