Vicepremiér Bělobrádek na jižní Moravě

Podpora vědy, výzkumu a inovací ze strany Jihomoravského kraje byla 4. června 2015 hlavním tématem jednání místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka s hejtmanem Michalem Haškem a jeho náměstkem Romanem Celým v brněnském sídle kraje.

Vicepremiér Bělobrádek navštívil také jednání krajské rady, kde informoval o vládních prioritách v této oblasti. V další části programu pak místopředseda vlády spolu s hejtmanem Haškem navštívil brněnský zábavní vědecký park Vida! science centrum.

„Ještě nemáme tolik science center, jak bývá zvykem v jiných zemích. Jde nejen o využití volného času, ale i o zájem o vědu a dění kolem sebe. Spojuje se zde zábava i výuka a zájem o přírodovědné a technické obory. Jihomoravský kraj je unikátní ve svém portfoliu vědeckovýzkumných institucí. Kraj se podpoře vědy věnuje dlouhodobě. I proto jsem zde na třídenní návštěvě, ukazuje to, jakou jedinečnou pozici má Jihomoravský kraj v této oblasti v rámci České republiky,“ uvedl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek při návštěvě VIDA! Centra.

Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že věda, výzkum a inovace jsou už více než deset let největší prioritou Jihomoravského kraje. „Nekrátili jsme prostředky kraje do této oblasti ani v době krize, a kraji se to jednoznačně vyplatilo. V minulém plánovacím období směřovala na jižní Moravu velká část peněz z Evropské unie určená na výstavbu vědeckých center. V tomto plánovacím období se už nechceme věnovat tolik investicím do betonu a nákupu špičkových technologií, ale půjde nám především o příchod chytrých mozků a jejich udržení na jižní Moravě a v České republice,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

„Panu vicepremiérovi jsme v této souvislosti představili program SOMOPRO, jehož třetí verzi schválila nedávno Evropská komise. To, že zde v Brně a v kraji budou vznikat světová centra špičkových firem v oblasti moderních technologií, je dáno tím, že jsme považovaní za region s vysokou mírou vzdělanosti, atraktivní pro domácí i zahraniční investory. Co se týká rozšíření expozice VIDA! Centra, objevila se možnost čerpat další prostředky z evropských fondů. Kraj a science centrum proto společně požádají o dalších 10 milionů korun, které by měly přispět ke zlepšení expozice, tedy získání nových exponátů, abychom ještě více rozšířili nabídku a zatraktivnili prostředí tohoto science centra. Předpokládám, že v příštích měsících dojde k další inovaci expozice a opět se bude na co dívat,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Náměstek hejtmana Roman Celý vyjádřil radost, že Pavel Bělobrádek jako vicepremiér přijel osobně. „Mohli jsme si ověřit, že to není deklarace, když říká, že Jihomoravský kraj a město Brno jsou založené na vědě, výzkumu a inovacích. Můžeme mu to ukázat i osobně. Nechceme být pouze regionem, který se odkazuje na tradice. To, že na ně odkazujeme, je dílem našich předků. Přejeme si, aby také naši potomci měli na koho a na co odkazovat,“ uvedl náměstek Celý.

V odpolední části programu navštívil vicepremiér Pavel Bělobrádek v doprovodu náměstka hejtmana Romana Celého Jihomoravské inovační centrum a Centrum dopravního výzkumu. 

foto JMKfoto JMKfoto JMK