Mezinárodní cvičení ve Vratěníně prověřilo záchranné složky

Mezinárodní taktické cvičení složek integrovaných záchranných systémů krajů a dobrovolnických týmů - partnerů projektu „Save regions“ - „Sanitka 2015“ se odehrálo ve středu 3. června 2015 ve Vratěníně. Kromě hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který cvičení zahájil, na něj dohlíželi i další představitelé zúčastněných regionů – dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, velvyslanec Rakouské republiky v ČR Ferdinand Trauttmansdorff a představitelé Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Cílem cvičení bylo prověřit koordinaci záchranných a likvidačních prací prováděných složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina, Jihočeského kraje, záchranného systému Dolního Rakouska a dobrovolnických jednotek při mimořádné události – rozsáhlé dopravní nehodě s velkým počtem zraněných osob.

Cvičení se účastnilo přes 150 příslušníků složek IZS z české i rakouské strany. „Jde o konkrétní příklad spolupráce, kterou zakotvuje v minulých dnech vládou schválená Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Cíl cvičení byl jasný – přenést mezivládní dokument do živé praxe. Nacvičovali jsme prakticky součinnost záchranných služeb, hasičů, policistů na simulované dopravní nehodě. Ukazovali jsme, jak funguje společný systém velení, dorozumívání, konkrétní zásahy na místě, rozdělení pacientů, ošetření. Šlo o spolupráci nejen pozemních záchranek, byly zde i letecké záchranné služby z obou stran hranice,“ konstatoval hejtman Michal Hašek. „Lidé u nás na jižní Moravě nebo na rakouské straně hranic musí mít jistotu, že když budou potřebovat pomoc, tak státní hranice nebude zábranou. Česká i rakouská strana bude připravena okamžitě zasáhnout při záchraně lidského života podle principu: kdo je blíž, ten zasahuje, pomoci zachránit lidský život. To, že mluvíme odlišnými jazyky, nesmí být bariérou pro poskytnutí pomoci. Na české straně jak jihomoravská záchranka, tak nemocnice ve Znojmě a Břeclavi prošly jazykovými kurzy pro lékaře a zdravotnický personál,“ uvedl hejtman Hašek.

Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll vyzdvihl skutečnost, že ve spolupráci Dolního Rakouska a Jihomoravského kraje hrála otázka bezpečnosti obyvatel vždy hlavní roli. „Jsem přesvědčen, že cvičení přispěje k tomu, že si ani nevšimneme, že nějaká hranice existuje. Jde o to, abychom se v kritických situacích poznali a dokázali sladit rozdíl,“ řekl hejtman Pröll.

Námětem cvičení byla vážná dopravní nehoda dvou dodávkových aut z Česka a Rakouska v blízkosti mezinárodního přechodu státní hranice mezi oběma zeměmi s větší skupinou cyklistů na organizované projížďce českého a rakouského „Cycling Club“. Nahraná nehoda simulovala jak úmrtí, tak řadu vážných zranění a zablokování silnice v obou směrech.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK